Otomobiliniz kışa ne kadar hazır?

Sıcaklıkların düşüp ve soğukların kendini iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde sorunsuz ve güvenli bir sürüş için kullandığınız aracınızı mutlaka kışa hazırlamalısınız.

Araçlarınızı kışa hazırlarken, periyodik bakımların aksatılmaması da büyük önem taşıyor. Yapacağınız bu bakımların yakıt tüketimine önemli bir katkısı olduğu gibi motorla beraber diğer mekanik ve elektronik parçaların da ömrünü uzatırsınız.

Havaların soğumasıyla birlikte antifrizinizin donma derecesini ayarlamalı, termostatın durumu kontrol etmeli, soğutma sisteminde kaçak olup olmadığını kontrol etmeli, kalorifer sistemini gözden geçirilmeli, lastiklerin kontrolünü ve hava ayarlarını öncelikle yapmalısınız.

LASTİKLER HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Kışın kullanılacak lastiklerin diş derinliğinin de 4 milimetreden an olmasına azami önem göstermelisiniz. Aynı zamanda olumsuz hava koşullarında kör kalmamak için aydınlatma sistemini ve far ayarlarınızı kontrol edin.

Akünüze mutlaka özel bir ilgi göstermelisiniz, aksi taktirde havaların ani olarak soğuduğu günlerde oto elektrikçi aramak zorunda kalabilirsiniz.

MUTLAKA GÖRMEK ZORUNDASINIZ

Silecekler ve su püskürtme sisteminin iyi durumda olmasını sağlamalı ve en önemlisi araçta bulundurulması zorunlu olan araç ve gereçlere, patinaj zinciri ve çekme halatı eklemelisiniz.

Kış şartlarında yolların buzlanmasını önlemek için kullanılan tuzun aracınızda paslanmaya sebep olabileceğini ve küçük taşlarının da boyayı zedelediğini unutmayın.

SOĞUK HAVALARDA MOTOR YAĞI AKICILIĞINI YİTİRİR

Hava sıcaklıkları düştüğünde, soğuk sebebiyle motorun içindeki yağın akıcılık özelliği azalır. İlk çalışma anında katılaşan yağın motor içindeki dolaşımı akıcılığı yüksek olan yağ kadar iyi olmaz. Ayrıca kirli yağ da temiz yağ kadar kolay yağlama yapmaz. Bu sebeple kullanılan motor yağlarının akıcılık özelliklerine azami dikkat edin, ihtiyaç varsa eski motor yağını yenileyin.

Kış aylarında araçlarda özellikle kalorifer ve klima sistemi daha çok kullanılır. bu sitemlerin bakımını mutlaka yaptırın. Kalorifer hortumları kontrol ederek yıprananlar varsa yenileriyle değiştirmelisiniz.

Genel olarak kışın lastiklerin daha az şişirilmesinin yol tutuşunu artırdığı şeklinde yaygın bir kanı var. Ancak bu doğru değil. Konuya bilimsel olarak yaklaşıldığında lastiklerdeki hava basıncı düşürüldüğünde tekerleklerin yere uyguladığı basınç daha geniş bir alana yayıldığı ve lastik dişlerinin araları daraldığı için yol tutuş önemli miktarda düşer. Bu da yola tutunmasını azaltır ve fren mesafesini uzatır. (Aydın Özcanbaz)