Sivilceyi kabusunu olmaktan çıkartın

Ergenlik çağındaki gençlerin en büyük sorunlarından biri olan sivilcelerden kurtulmak için canınızı çok fazla sıkmanıza gerek yok..

Çocukların hatta bazı dönemlerde yetişkinlerin moralini bozan sivilcelerden evde uygulayacağınız bazı yöntemlerle kurtulabilirsiniz. Reader’s Digest dergisinde yayınlanan habere göre, yaygın kullanılan bu ürünler, sivilcelerinizi kontrol altına almanıza yardımcı olacak.

ZEYTİNYAĞI

Sivilceleri gidermek için yüze zeytinyağı sürmek biraz tuhaf gelebilir, ancak birçok kişi bu yöntemin işe yaradığını belirtiyor. 3 çorba kaşığı zeytinyağı ile 4 çorba kaşığı tuzu karıştırın ve macun hazırlayın. Karışımı elinize ve parmaklarınıza sürün ve yüzünüze yayın. Bir iki dakika bekledikten sonra, ılık ve sabunlu suyla yüzünüzü durulayın. Bir hafta boyunca bunu her gün uygulayın, daha sonra ise bu uygulamayı haftada 2 ya da 3 kez yapın. Zeytinyağı cildin doğal nemini iyileştirirken, tuz da gözenekleri temizliyor. Bu yöntemi uyguladıktan sonra yüzünüzde farkedilir bir iyileşme göreceksiniz.

ASPİRİN

Bir aspirini ezin ve az bir miktar suyla ıslatarak  sivilcelerin üzerine sürerek sivilcenin üzerinde birkaç dakika kalmasını sağlayın. Sonra sabun ve suyla yıkayın. Sivilcelerin üzerine sürdüğünüz aspirin kızarıklığı azaltacak ve ağrısını hafifletecektir. Bu yöntemi sivilceniz tamamen iyileşene kadar her gün tekrarlayın.

DİŞ MACUNU

Akşam yatmadan önce sivilcenin üzerine jel ve beyazlatıcı olmayan diş macunu sürün. Sabaha kadar sivilceniz kurumuş olacak. Diş macunu sivilcenin suyunu alır ve yağı içine çeker. Bu yöntem çok işe yarar, ancak hassas ciltler için tahriş edici olabilir. (Vasfiye Özcanbaz)