Toksik güzellik!

548

Merkezi Polonya’da Belchatow güç istasyonundan çıkan kömür külü gri damarlarla yüzeyi boyayıp temiz suların ağzına sızdı. Belchatow Avrupa’daki en büyük kömür yakıtlı fabrikadır ve her yıl 30 milyon ton karbonmonoksit yayıyor.

- Advertisement -

Fotoğraf Polonyalı fotoğrafçı ve yamaş paraşütçüsü Kacper Kowalski tarafından çekildi. Bu fotoğraf kimyasal tesisleri, madenleri ve çöplük gazı alanlarındaki fotoğrafları kapsayan “toksik güzellik”  isimli bir projenin parçası olarak çekildi.

Kömürle çalışan güç üretiminin çevreye ve insan sağlığına maliyetinin çok fazla olduğunu söyleyen Wolverhampton Üniversitesi’nde atık ve çevre yönetiminde görevli araştırmacı Chuckwunonye Ezeah, kömür yıkama bölümlerinden gelen su yeraltı sularına, nehirlere ve göllere karışan ağır metaller taşıdığını ve bu metallerin suda yaşayan canlılara ve faunayı etkilediğini ifade etti.

İnsan sağlığı için çok önemli olduğunu ekleyen Ezeah, kömürün yanması sülfür dioksit, nitrojen oksit ve karbonmonoksit  zehirli gazlar yayıyor ve civa gibi çeşitli kalıntı metaller ise havaya karışıp kirlilik geniş alanlara yayılıyor. (Vasfiye Özcanbaz)

- Advertisement -