Kategoriler
Sağlık

Kanser aşısı geliyor

Bilim adamları, göğüs kanserinin tekrarlamasını önleyecek aşı üzerinde klinik deneylere başlayacaklarını belirtti.

Arkansas Üniversitesi Medikal Bilimler Fakültesi Hematoloji ve Onkoloji Bölüm Başkanı ve Dahiliye Profesörü Laura Hutchins, “Eğer başarılı olursak, aşı kemoterapi ve radyasyon gibi geleneksel tedavilerin yerini almayacak, ancak hastalar için ilave bir tedavi olabilecek” dedi. UAMS Winthrop P. Rockefeller Kanser Enstitüsü’nde yapılan araştırmada, Göğüs Kanseri yöneticisi Thomas Kieber-Emmons, aşının bağışıklık sistemi üzerinde yapılan 10 yıllık bir çalışma üzerine geliştirildiğini belirterek, “Burada anahtar farklı moleküllerin hastalıkla savaşmak için nasıl bir arada çalıştıklarını anlamamız oldu” dedi.

Göğüs kanseri hücrelerinin kanserli hücrelerle savaşan antikor üretimini tetikleyen ve “antijen” denilen moleküllerle çevrili olduğunu söyleyen araştırmacılar, kanser hücrelerindeki karbonhidrat antijenlerinin güçlü bağışıklık sistemi cevabını harekete geçirmediğini ifade ettiler. Kieber-Emmons ve ekibi, konuya 6 yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından desteklenen 2,9 milyon dolarlık alternatif bir yaklaşım getirdiler. Karbonhidratlara benzeyen peptid antijenleri geliştiren ekip, peptidin iki ya da daha fazla amino asidin birleşmesiyle oluşan protein molekülü olduğunu ve peptid bazlı bu aşının, aşıdaki peptidleri ve göğüs kanseri hücrelerindeki karbonhidratları hedefleyen antikor üretimi için vücudu kandırdığını açıkladılar.

Denemeler aşamalar halinde yapılacağını ve ilk aşamanın 4-6 ay süreceğini söyleyen araştırmacılar, aktif olarak vücuda yayılmış kanseri olan kadınlar ile tekrarlayan kanserli kadınları kapsayacağını ve bu kadınlara 5 doz aşı uygulanacağını belirttiler. İkinci aşama ise yaklaşık 1 yıl sürecek ve kanser hastası olan fakat belirtileri kaybolmuş ve tekrarlama riski yüksek olan kadınları kapsayacak. Kadınların en az son 6 ay kemoterapi görmemiş olmaları gerekecek. Çalışmaya katılacak hasta sayısı henüz belirlenmedi.

ABD’de yaşayan İspanyol veya Latin Amerika kökenli kadınlarda en yaygın başlıca ölüm nedeni olan göğüs kanserinin siyah, beyaz, Asyalı ve Amerikalı Hintli kadınlar arasında ise en yaygın ikinci ölüm nedeni olduğu belirtiliyor. Hastalık Kontrol Merkezi’nin verilerine göre, 2004 yılında 40 bin 954 kadın göğüs kanseri nedeniyle hayatını kaybederken, 362 erkek de bu hastalıktan hayatıı kaybetti. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.