Kategoriler
Sağlık

Menopoz döneminde hormon tedavisi beyni küçültüyor

Menopoz belirtilerinin tedavisinde kullanılan östrojen hormonu tedavisi beyinde küçülmeye yol açıyor.

Kadın Sağlığı Girişimi’nin klinik deneyine katılan östrojen hapı alan yaşlı kadınlarda, hafızada beynin önemli iki bölümünde hafif bir düşüş gözlendi. Maryland’deki Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’nden klinik araştırmacı Susan Resnick, azalmanın hormon yenileme tedavisiyle bunama arasındaki önceden bilinen bağı açıklayabileceğini söyledi.

Wake Forest Üniversitesi Baptist Medikal Merkezi’nden Laura Coker ise, “Yaptığımız araştırmayla güven uyandıran sonuçlara sahip olduğumuzu düşünüyoruz” dedi. Doktorlar, östrojen hormonunun kalp krizi, göğüs kanseri ve daha yaşlı kadınlarda felç riskini artırdığını gösteren ön sonuçlardan sonra, Kadın Sağlığı Girişimi’nin 2002 ve 2004 yılındaki iki evresini durdurdu. Bunu takip eden bir başka araştırma ise, HRT’nin aynı zamanda 65 yaşın üstündeki kadınlarda bunama riskini artırdığını gösteriyor.

Beynin hafıza merkezlerini etkiliyor

Bu sonuçları sağlamlaştırmak için Resnick ve Coker’ın grubu, beyin hacmini ve mikroskobik fonksiyon bozukluğu miktarını ölçmek amacıyla manyetik rezonans beyin taramasına girmeleri için bin 400 kadını bir araya getirdi. Ortalama 18 aydır östrojen tedavisi gören kadınlar, 3 yıldır östrojen ile birlikte projestin tedavisi görenler ya da yalancı ilaç kullanan kadınlardan oluşan grubun ortalama yaşları 77’nin üzerinde.

Yalancı ilaç kullanan grubun beyin fonksiyonu bozukluğunun büyüklüğünde artış gözlenmediğini belirten Resnick, HRT kullanan kadınların beyinlerinde birkaç santimetre küplük küçülme görüldüğünü ve hafızanın şekillenmesinden sorumlu olan hipokampüs bölgesi ile anımsamayı sağlayan ön lobun tedaviden daha fazla etkilendiği söyledi.

Coker ise 65 yaşın üstündeki kadınların hormon tedavisine başlamamasını öneren Coker, “Çünkü açıkça bu yaştan sonra tedavinin yararından çok risk görülüyor. Ancak 40’lı ve 50’li yaşlardaki kadınlar kendileri için uygun olduğu takdirde hormon tedavisinden kaçınmamalı. Bir kadında menopoz belirtileri görülüyorsa, doktoruna gitmeli ve sağlık profili için en uygun tedaviye doktoruyla beraber karar vermeli ” diye konuştu. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.