Kategoriler
Sağlık

Obez kadınlar için hamilelik riskli

Obez kadınların ilk hamileliklerinde yüksek risklerle karşılaştıkları belirlendi.

Londra’da Kings Koleji’nden bilim adamları ilk kez anne olan obez 385 hamileyi analiz ettiler ve obez kadınların yüksek oranda gebelik zehirlenmesi yaşadıklarını ya da erken doğum yaptıklarını buldular. Ayrıca, obez kadınların normal kadınlara oranla neredeyse iki kat düşük kilolu (2,5 kg’dan az) bebek dünyaya getirdikleri bulundu.

Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji dergisinde yayınlanan araştırmada, aynı zamanda başka analizler için 208 kadından kan örnekleri alındı.

Yüksek riskler

Doğumda, bebeklerin yüzde 18,8’i düşük doğum ağırlığına (2,5 kg’dan az) sahipken obez kadınların yüzde 13,4’ü ise şişman bebek dünyaya getirdi. Preeklamsi (gebelik zehirlenmesi) oranı da yüksek çıkan araştırmada, ilk kez anne olan obez kadınların yüzde 11,7’sinde gebelik zehirlenmesi saptandı. Bunun yanında erken doğan bebeklerin oranı ise ulusal ortalamanın neredeyse iki katıydı.

Araştırmacılar, obez kadınlar için görülen hamilelik risklerinin zayıf ve kilolu bebekler, gebelik zehirlenmesi, şeker hastalığı, erken doğum, ölü doğum, aletli doğum, doğum sonrası aşırı kan kaybı, sezeryan olduğunu açıkladılar.

Kings Kolej Hastanesi ve St Thomas Hastanesi’nden araştırmacı Profesör Lucilla Poston, hamile olan obez kadınların zayıf kadınlardan daha zorlu bir hamilelik süreci geçireceklerini bildiklerini söyleyerek, “İlk kez hamile kalan obez kadınların karşılaşabileceği problemleri göz önünde bulundurmaya başlamalıyız” dedi. Poston, erken doğan ya da düşük doğum ağırlığına sahip bebeklerde beyin hasarı, nefes alma güçlüğü, öğrenme problemleri ve enfeksiyona karşı daha fazla hassasiyet gibi sorunlar görülebildiğini sözlerine ekledi.

Obezitenin neden bu problemlere yol açtığını bilmediklerini söyleyen Poston, insülin direncinin problem olabileceğine inanıyor. Normal hamilelikte ılımlı bir insülin artışı olduğunu belirten Poston, “Obez insanlar daha fazla insülin direncine sahiptir ve bu şeker hastalığını, gebelik zehirlenmesini ve makrozomiyi (vücudun normal ölçülerinden büyük olması) ya da kilolu bebeklerin doğumunu artırıyor” diye konuştu.

Ayrıca araştırmacılar, çalışmadaki kadınların yüksek oranda sezeryan ile doğum yaptıklarını söylediler ve obez hamilelerin sayısının artmasının sezeryan sayısındaki artışa katkıda bulunduğu konusunda uyarıyorlar. Kadınların aynı zamanda ulusal ortalamaya göre daha uzun süre hastanede kaldığı açıklandı.

Edinburgh Üniversitesi’nden maternal ve fetal sağlık profesörü Jane Norman, bu çalışmanın obez kadınlar için hamilelik risklerinin altını çizdiğini ve bu riskleri vurguladığını söyledi. “Araştırma, ilk hamileliklerinde kısmen yüksek risk taşıdıklarını gösterdi” dedi.

Obez hamileler için yeni tedavi malzemeleri almak zorunda olduklarını söyleyen Norman, “Yeni operasyon masaları ve hatta yeni kan basıncı ölçme kollukları almalıyız, çünkü alışılmış olanlar obez kişilerde hatalı ölçümler yapabiliyor” diye konuştu. (Vasfiye Özcanbaz)

“Obez kadınlar için hamilelik riskli” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.