Kategoriler
Sağlık

Grip ve soğukalgınlığı en çok ne zaman bulaşıcıdır?

Çoğumuz grip belirtileri başladığında hastalığı çevremizdekilere yaydığımızı düşünürüz, ancak durum böyle değil. Uzmanlar kendimizi hasta hissetmeye başlamadan önceki bulaşıcılık oranımızın daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Howstuffworks.com isimli sitede yer alan habere göre, grip ya da soğukalgınlığı gibi virüsler, insan vücuduna bir kere girince virüsün bir kuluçka süresi var. Virüs bir grup sağlıklı hücrenin içine giriyor ve enfekte olmuş hücrelerde virüs çoğalırken sizde boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ağrısı gibi hiçbir belirti olmuyor. Böylece daha belirtiler başlamadan, hapşırırken ya da öksürürken tükürüğünüzle virüs çevrenizdeki kişilere yayılıyor. Hiçbir belirtiniz olmaması, virüs bulaştırmayacağınız anlamına gelmiyor.

Virüs tarafından ele geçirilen hücreler ölmeye başlıyor. Grip ve soğukalgınlığı belirtileri sizde görülmeye başladığında eğer dikkatli olmazsanız, herkese bu virüsleri yaymaya başlıyorsunuz. Bu belirtilerden bazıları (boğaz ağrısı, burun akıntısı) virüsler aracılığıyla oluşurken, diğerleri (ateş ve bitkinlik) ise bağışıklık sisteminden kaynaklanıyor. Virüs bu ölü hücreleri patlattığında ve vücudunuzdaki diğer hücreleri enfekte etmeye başladığında bağışıklık sisteminiz, birşeylerin yanlış olduğunu farkediyor ve karşı atağa geçiyor. Bunların hepsinin meydana gelmesi günlerce sürüyor. Grip vakasında, virüse maruz kalma ve belirtilerin başlangıcı genellikle bir ile 4 gün arasında oluyor.

Peki en çok ne zaman hastalığı etrafa bulaştırıyorsunuz?

Birçok uzman, grip ya da soğuk algınlığı geçiren yetişkinlerin, belirtilerin başlamasından bir gün önce hastalığı bulaştırdıkları konusunda hemfikirler. Grip için, bulaşıcılık dönemi, hastalık süresince 5-7 gün sürüyor. Çocuklar için ise kendilerini hasta hissettikten sonra grip için bulaşıcılık süresi 2 haftasyı buluyor. Hatta, bu süre içinde kendilerini iyi hissetseler de bulaşıcılık devam ediyor. Soğuk algınlığı için ise bulaşıcılık, belirtiler başladıktan sonra 3-4 gün devam ediyor. Genel kanı, soğuk algınlığı olan kişilerin virüse maruz kaldıktan yaklaşık 3 gün sonra çok fazla hastalık bulaştırmalarıdır. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.