Kategoriler
Sağlık

Hastane enfeksiyonundan korunmak için el hijyenine dikkat

Hastane personelinin ve ziyaretçilerin ellerini düzenli olarak yıkayarak MRSA isimli hastane enfeksiyonunun yayılmasını kontrol altında tutabilecekleri belirtiliyor.

Genel Mikrobiyoloji Derneği’nin toplantısında kamuoyuna sunulan araştırmaya göre, Londra’da University College Hospital’dan Dr. Peter Wilson, iki hastanenin yoğun bakım ünitelerinde 1 yıl süren bir çalışma yürüttü. Yılın ilk 6 ayında, MRSA bulaşan hastalar tek kişilik odalara taşınmadı ya da ayrı MRSA bölümlerinde bakıldı.

Hastalar MRSA için haftalık olarak test edildi ve hastane personeli ile ziyaretçilerin el hijyeni denetlendi ve el yıkamaya teşvik edildi. Wilson, hastalar odalara taşınmadıklarında artan enfeksiyon bulaşmasıyla ilgili bir kanıt göremediklerini söyledi. MRSA enfeksiyonu olduğu tespit edilen ağır hastaların taşınması tehlikeli olabileceğini ve bu bölüm personeli için de ekstra hijyen ölçümleri gerekeceğini belirte Dr. Wilson, “Eğer MRSA enfeksiyonu taşıyan hastanın durumu ağır ise, onları tekli odalara taşımak klinik bakımdan daha az önceliklidir” dedi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.