Kategoriler
Sağlık

Evde beyazlatma, diş minesinin gücünü azaltıyor

Son yıllarda popüler hale gelen evde diş beyazlatma uygulamasından sonra diş minesinin güçsüzleştiği belirlendi.

Dişhekimliği dergisinin son sayısında yayınlanan çalışmada, araştırmacılar, az miktardaki mine kalsifikasyonundan sonra dişlerin önceki dayanıklılığını geri kazandığını fark ettiler. Bu evde beyazlatma yönteminin dişleri nasıl etkilediğini gösteren ilk çalışmadır. Ohio Eyalet Üniversitesi Restoratif ve Prostetik Dişhekimliği bölümünden Profesör Shereen Azer, “Diş minesinin nano-sertliğinde önemli azalma var, ancak biz çok küçük bir ölçüden bahsediyoruz. Bu nedenle, bunu insan gözünün görmesinin mümkünü olmasa da araştırma için önemli. Çünkü bu araştırma evde beyazlatma ürünlerini nasıl geliştireceğimizi gösteriyor” diye konuştu.

Azer ve meslektaşları, 5 adet markalı evde beyazlatma ürünlerinin tavsiye ettiği tedavileri uyguladılar ve bunu beyazlatma uygulanmayan diş örnekleriyle karşılaştırdılar. Tüm vakalarda, ürünler minenin sertliğini azalttı.

Araştırmacılar, daha önce birçok çalışma ile diş beyazlatmanın diş minesi sertliğini nasıl etkilediğini saptanmaya çalışıldığını, ancak bunların sonuçsuz kaldığını söyledi. Azer, önceki araştırmaların mine sertliği kaybının mikronlar ya da metrenin milyonda biriyle ölçüldüğünü, ancak kendi çalışmasında ise metrenin milyarda biri ile ölçtüklerini belirtti. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.