Kategoriler
Blog

Uçakta silah ateşlenirse ne olur?

Filmlerde teröristlerin ya da uçak korsanlarının uçakta yere ateş ettiği birçok sahne gördük. Hatta “Air Force One” filminde Devlet Başkanı ateş açıyor ve terörist de ona kurşun sıkıyor.

Peki bu gerçek hayatta mümkün mü? Kurşun uçağın gövdesine girer girmez uçak patlar mı yoksa basınç mı azalır?

Uçakta biri ateş ederse, 4 olayın meydana gelebileceği belirtiliyor:

1- Kurşun kolayca uçağın alüminyum gövdesine saplanır ve çıkabileceği kadar küçük bir delik açar.

2 – Kurşun camı delebilir ve dışarı çıkar.

3 – Kurşun zeminde ya da duvarlardaki gizli elektrik tesisatını vurabilir.

4 – Kurşun yakıt deposunu delebilir.

Eğer kurşun uçağın gövdesini sadece delerse, kabin basıncı azalır ve delik küçük bir hava sızıntısı oluşturabilir, ancak basınç sistemi bunu dengeleyecektir. Tek bir delik ya da bunun gibi birkaç delik hiçbir etki yapmaz.

Eğer kurşun camdan çıkarsa, bu problem. Cam tamamen uçup giderse, uçağın basıncı birkaç saniyede azalacak. Kokpitteki havanın tümü kırılan cama hücum edecek, birçok parça bu yönde havayla birlikte cama yönelecek. Cam kenarında oturan kişinin kemeri takılı değilse, hava tarafından dışarı çekilmesi muhtemeldir.

Kabin basıncı kaybı ve potansiyel kurşun hasarı

Bu arada, kabin basıncı kaybı uçaktaki herkes için problem oluşturur. 30 bin fit yükseklikte uçan ticari uçak Everest Dağı’nın zirvesinden biraz daha yüksekte uçuyor. Bu yükseklikte hava insanın ilave oksijen olmadan yaşayamayacağı kadar yetersiz oluyor. Bu nedenle oksijen maskeleri açılıyor. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, bilincinizi kaybetmeden hızlı bir şekilde maskenizi takın.

Eğer kurşun elektrik tesisatını vurursa (ya da daha kötüsü kokpitteki kontrol paneli gibi önemli bir aleti vurursa) bu önemsizden çok ağır problemlere kadar birçok sorun oluşturabilir. Hasar cihazın ne kadar önemli olduğuna ve atışın nasıl olduğuna bağlıdır.

Son olarak, yakıt tankına kurşun gelirse sorun çıkar. Ticari jetler kanatlarında çok fazla yakıt depolar, ancak birçok uçakta gövdede de tanklar bulunuyor. Örneğin, 747 tipi uçak gövdesinde binlerce litre yakıt depoluyor. Eğer kurşun tankı delerse, bu sızıntıya yol açar ve patlamaya neden olma ihtimali yüksektir.

Burada da gördüğünüz gibi uçaklarda silahın ateşlenmesi iyi bir fikir değil. Fakat eğer bunu yapmak zorunda kalırsanız, uçakta bulunan yüzlerce insanın hayatına mal olmayacak bir şeyi hedef alın… (Çeviren: Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.