Kategoriler
Teknoloji

Kolay posta ile e-mail adresi karmaşası son bulacak

Stanford Üniversitesi bilgisayar bilimcileri tarafından geliştirilen kolay posta (Smart e-mail) sistemi ile belirli bir e-posta adresi yazmak yerine istediğiniz bir mail adresini girerek ulaşmak istediğiniz kişiye ulaşabileceksiniz.

Smart e-mail nedir?

Kime mesaj göndermek istediğini hesaplayan e-mail sistemidir. Belirli bir adres yazmak yerine, gönderen kişi mesajının ulaşmasını istediği kişiyi ya da grubu tanımlamak için anahtar sözcük kullanıyor. Daha sonra e-mail tanımlamaya uyan herkese gidiyor. Bu sistemde, yazdığın şeyin ne anlama geldiğini anlayan semantik (anlam bilim) teknolojisi kullanılıyor.

Kendim adresleri bulamaz mıyım?

Tabi ki bulabilirsiniz, ancak smart e-mail, ağı araştırmak için size uygun bir kısayol veriyor. Şirketlerle bağlantı kurulduğunda, belirli pozisyona e-mail göndermek kişilere göndermekten daha kullanışlı olacak. Çünkü, pozisyonun başındaki insanlar değişebiliyor. Örneğin, rezervasyon@hotel.com adresine gönderilen e-mail, rezarvasyon bölümündeki herhangi birisine ulaşabilir.

Sistemin başka avantajları var mı?

Kendi adreslerini herkesin görmesini istemeyen kişilerle kontakt kurmanızı sağlar. Şirketler, smart e-mail sistemine sizin erişemeyeceğiniz, ancak yazılımın erişebileceği özel adreslerin bir veritabanını verecek. Böylece, onların adreslerini ifşa etmeden şirketin direktörüne gönderebilirsiniz. Sistem, İrlanda ve Avusturya’da ortak araştırmacılar arasında Stanford Üniversitesi tarafından test edildi.

Mesajı nasıl cevaplayabilirim?

Eğer smart e-mail aldıysanız, gönderenin adresini görebileceksiniz. Ya da mesajlar sistem aracılığıyla cevaplanarak, gizli tutulacak.

Sistem spam göndermek amacıyla suistimal edilebilir mi?

Muhtemelen. Rastgele adres listesine göndermek yerine, smart e-mail spam gönderenleri, belirli ilgi alanlarını açıklayanları hedefleyecek. Böylece, sistem toplam spam sayısını azaltmış olacak.

Smart e-mail’i deneyebilir miyim?

Sistem, Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar bilimcileri tarafından geliştirildi. Birkaç büyük şirket şimdiden ilgi alanlarını açıklasa da e-mail sistemi henüz üniversitenin dışına çıkmadı. Smar e-mail sistemi oldukça iyi çalıştı. Bu yılın sonlarına doğru Stanford Bilgisayar Bilimi bölümündeki 6 bin öğrencinin kullanımına sunulacak. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.