Kategoriler
Teknoloji

Robot teleskoplar uzaydaki gözümüz olacak

Gökbilimciler yeni asteroidleri keşfetmek için teleskoplarını gökyüzüne doğrulttular. Şimdi ölmüş uzay kayalarına karşı tek savunmamız makineler yani robotlar.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, asteroidleri bulmak için birçok gözlemleme cihazı kullanılıyor. Colorado’daki Güneybatı Araştırma Enstitüsü’nden Dan Durda, “Yeni keşiflerin büyük çoğunluğu otomatik tetkiklerin maiyetinden geliyor” dedi.

Robot gözlemevlerinin en üretkenlerinden biri de Kataline Gök Taraması’dır. Bu Arizona’daki Lemmon ve Bigelow dağları ile Avustralya’daki Siding Spring’deki 3 teleskoptan oluşan bir ağdır. Her gece teleskoplar, büyük bir grafik oluşturmak için gökyüzünü 4 bin kez tarıyor. Bilgisayar yazılımı yeni görüntüleri önceki gece çekilenlerle karşılaştırıyor. Herhangi bir farklılık, gökbilimci tarafından analiz için kaydediliyor.

unun gibi robot gözlemler, oldukça gerekli. Çapı 1 km ya da daha fazla olan büyük astereoidlerin çoğu zaten bulundu. Şimdi ise gökbilimciler, daha küçük kayaları (çapı 140 ile 1 km arasında olan) arıyorlar.

NASA’ya Amerikan hükümeti, 2020 yılına kadar büyüklüğü 140 metre ile 1 km arasında değişen asteroidleri bulup kayıt altına alması için vekalet verdi. Bu da Large Synoptic Survey (LSST) adlı teleskop gibi daha donanımlı malzemeler gerektiriyor. 8.5 metre uzunluğunda yeryüzünün en büyük teleskoplarından biri olan cihaz, gözlemleri film gibi hareketli kareler bütününe dönüştürecek. Teleskobun gözlemevine kurulması 2009’a kadar sürecek ve gözlemlere başlaması 2012’yi bulacak. LSST müdürü Tony Tyson, bu büyük teleskopun yaşamı tehdit eden nesneleri zamanında yakalamamızı sağlayacağını belirterek, “Gerçekte geriye kalan asteroidleri bulmak mümkün” dedi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.