Kategoriler
Sağlık

Kadınlar hastalıklarla erkeklerden daha iyi savaşıyor

Uzmanlar, yeni yaptıkları bir araştırmaya göre, erkeklerin bağışıklık sisteminin kadınlarınki kadar güçlü olmadığını söylüyor.

BBC’de yayınlanan haberde, Kanadalı araştırmacılar tarafından yapılan çalışmaya göre, kadınlarda bulunan östrojen hormonu, enfeksiyonlarla savaşması için kadınların bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Östrojen, inflamasyon sürecini engelleyen enzimi yok ediyor.

Ulusal Bilim Akademisi Araştırmaları’nda yayınlanan McGill Üniversitesi’nin yürüttüğü çalışmada araştırmacılar, Caspase-12 diye isimlendirilen bir enzim üzerinde odaklandılar. Bu enzim, inflamasyon süreci ile zararlı virüs ve bakterilere karşı vücudun savunma mekanizmasını frenliyor.

Araştırmacılar, Caspace-12 geni bulunmayan fareler üzerinde çalıştılar ve bu farelerin enfeksiyona karşı oldukça dirençli olduğunu buldular. Erkek ve dişi farelere insanlardaki Caspace-12 geni aşılandı. Ancak, sadece erkek farelerin enfeksiyona eğilimli olduğu görüldü. Dişi fareler tarafından üretilen östrojen hormonu, genin aktivitesini engelledi.

Araştırmacılardan Dr. Maya Saleh, “Bu sonuçlar kadınların erkeklerden daha güçlü inflamasyon tepkisi var” dedi.

Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Lesley Knapp, “Kadınların enfeksiyonlara karşı daha güçlü olduğunu biliyoruz ve aynı zamanda kadınlar erkeklerden daha hızlı iyileşiyorlar” diye konuştu. (Vasfiye Özcanbaz)

“Kadınlar hastalıklarla erkeklerden daha iyi savaşıyor” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.