Kategoriler
Sağlık

Sağlıklı gözler için bunlara dikkat

Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık, fındık, ceviz ve zeytinyağı, bir göz hastalığı olan yaşa bağlı makula dejeneresansı hastalığının (AMD) gelişmesini önlemeye yardımcı oluyor.

Sidney Üniversitesi Westmead Hastanesi’nden Jennifer S.L. Tan ve meslektaşları 1992-1994 yıllarında başlayan Mavi Dağlar Göz Çalışması’ndaki 2 bin 454 katılımcıları incelediler. Katılımcılar, çeşitli yağ asitleri alımını tespit etmeyi amaçlayan gıda sıklığı anketini tamamladılar. Retinanın dijital fotoğrafları, AMD hastalığının 5 ve 10 yıl sonraki gelişimini değerlendirmek için kullanıldı.

Archives of Ophthalmology dergisinde yer alan çalışmada, katılımcılar yaş, cinsiyet ve sigara içmeye göre düzenlendikten sonra, haftada bir porsiyon balık yemenin AMD gelişimini yüzde 31 azalttığı görüldü. Araştırmacılar, öncelikle sebze yağlarında bulunan linoleic asit, doymamış omega 6 yağ asitleri alımında, hastalığın görülme oranı daha da düşük olduğunu buldular.

Araştırmacılar, aynı zamanda haftada 1 ya da 2 kez fındık, ceviz gibi sert kabuklu yemişlerden yemenin AMD hastalığı riskini erken dönemde yüzde 35 oranında azalttığını gördüler. Araştırmacılara göre, bu yağ asitleri gözleri, damarlarda plak oluşumundan koruyor ya da enfeksiyonu, kan damarı formasyonunu ve retinada oksijene bağlı hücre hasarını azaltıyor.

Çalışmalarında, elde ettikleri bulgular, omega 3 çoklu doymamış yağ asitlerinin ve düzenli balık ve sert kabuklu yemiş tüketiminin AMD hastalığının erken döneminde önleyici olduğunu gösterdi. (Vasfiye Özcanbaz)

“Sağlıklı gözler için bunlara dikkat” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.