Kategoriler
Yaşam

Yarasa çocuk, kulaklarıyla görüyor

İngiltere’de gözleri görmeyen 7 yaşındaki “Yarasa Çocuk” lakaplı Lucas Murray, kulaklarıyla görebiliyor.

The Sun gazetesinde yer alan habere göre, ekolokasyon (sesin yankılanmasından faydalanarak bir cismin bulunduğu yön ve uzaklığı saptama) yöntemini uygulayarak , kulaklarıyla görüyor.

İngiltere’de bu alanda bir ilk olduğu inanılan doğuştan görme engelli “Yarasa Çocuk” lakaplı Murray, sadece dilini şıklatarak ekolokasyon tekniğini uyguluyor. İki yıldır tekniği öğrenen çocuk, ağzıyla kısa ve keskin bir ses çıkarıp yankıya göre karşısında ne olduğunu anlayabiliyor.

Şaşırtıcı teknik çocuğun oyun alanında koşmasını, basketbol oynamasını ve hatta kaya tırmanışı yapmasını sağlıyor. Dil şıklatma sistemini gerçekten çok sevdiğini söyleyen Lucas, “Fakat, bu sistemi öğrenmem oldukça zor oldu. Basketbol oynamayı çok seviyorum. Şıklatmayı kullanarak, potanın nerede olduğunu ve topu nereye doğru atacağımı bulabiliyorum” dedi.

Küçük çocuğun kullandığı ekolokasyon tekniğinde, yarasa, yunus ve balina gibi hayvanların çıkardıkları çok yüksek frekanslı ses dalgalarının, cisimlere çarpıp geri dönmesi yardımıyla yönlerini bulmasını sağlıyor. (Vasfiye Özcanbaz)

“Yarasa çocuk, kulaklarıyla görüyor” için 23 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.