Kategoriler
Sağlık

Kök hücreden çene kemiği yapıldı

Columbia Üniversitesi’nde kök hücre kullanılarak, laboratuarda ilk kez gerçek boyutlarda bir alt çene kemiği parçası üretildi.

Proceedings of the National Academy of Sciences isimli dergide yer alan çalışmada, temporomandibular eklem olarak bilinen kemik, kemik iliğinden alınan kök hücrelerde yapıldı. Doku içine yerleştirilen kök hücreler, özel bir biyoreaktörde geliştirildikten sonra, bir hastadan alınan dijital görüntülerle şekillendirildi.

Doğum kusurları, eklem iltihabı ve yaralanmalarda rapor edilen temporomandibular eklem sorunlarıyla ilgili yürütülen çalışmada, yeni tekniğin kafatası kemikleri ve yanak kemikleri de dahil olmak üzere baş ve boyundaki diğer kemiklere de uygulanabileceği belirtildi.

Bilimadamları, laboratuarda üretilen eklem parçasının sadece kemik olduğu ve kıkırdak gibi diğer dokuları içermediği konusunun üzerinde durdu.

Araştırmacılar, kemik ve kıkırkağı da içeren hibrid gref (kemik yaması) inşaası için yeni bir yöntem üzerinde çalıştıklarını da sözlerine ekledi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.