Kategoriler
Otomobil

Geleceğin otomobilleri nasıl olacak?

Geleceğin arabaları, yolları ve kavşakları işinizi oldukça kolaylaştıracak. Artık park yeri aramak için dakikalarca beklemeniz, turlamanız gerekmeyecek ya da kavşaklarda sarhoş ve dikkatsiz sürücüleri gözetmeyeceksiniz.
Populer Science dergisi, trafik sıkışıklığı olmaksızın, park yeri aramak için zaman kaybettirmeyecek geleceğin otomotiv maceralarını oluşturan 8 teknolojiyi araştırdı:

1. Trafik araştırması: GPS donanımlı akıllı telefonlarınızdaki navigas programından hareketle, ağ şebekesiyle donatılmış arabalar araştırmacı gibi hareket edecek. Eş zamanlı trafik, hava ve kaza verilerini size bildirecek.

2. Yakından takip etmeyen arabalar: 2015 yılına kadar, General Motor’un bilgisayarlı seyir kontrol sistemleri, sadece öndeki araçla olan mesafeyi ayarlamayacak, aynı zamanda açık trafik şeritlerini kontrol edecek ve yavaşlamak zorunda kalmadan çevredeki arabaların etrafından gitmenizi sağlayacak.

3. Yayalar ve bisiklet sürücüleri için işaretler: Motosiklet kullanmayanlar, arabaların varlığını bildiren, gideceği yerleri sabitleyen ve arabaların çarpmamasını sağlayan basit bir transponder (bir uydu üstündeki alıcı, verici ve anten paketinden oluşuyor) taşıyacaklar.

4. Kaza azaltma: Eğer kaza kaçınılmazsa, ağ şebekesiyle donatılan arabalar içindekileri korumak için otomatik olarak kazadan önce kendi yerini değiştirebiliyor.

5. Acil araçların ve motorların idaresini üzerine almak: Ambulanslar dijital olarak arabaların yavaşlaması ve arabayı yolun kenarına çekmek için sinyal gönderiyor. Motosikletler dijital yardım sağlayabiliyor. Çünkü insanlar sık sık dikiz aynalarından gelen motorları fark edemeyebiliyor.

6. Kötü yollar: Yeni uydular, arabaların pozisyonunu kesin olarak saptamasına izin veriyor. Doğruluk seviyesi sayesinde sürücü uykuya daldığında, rotadan saptığında arabalar dijital olarak yola bağlanabiliyor.

7. Akıllı kavşaklar: Artık kırmızı ışıkta içkili sürücülere dikkat etmek zorunda kalmayacaksınız. Böyle bir durumda akıllı kavşak hayatınızı kurtarabilir. Tüm kazaların yüzde 40’ı kavşaklarda oluşuyor. Akıllı kavşaklar arabalara görsel ve işitsel çarpışma uyarıları yayarak onlarla iletişime geçiyor.

8. Konuşan park yerleri: Birçok araba, insanların girmediği ya da az girdiği bölgelere paralel park yapıyorlar. Yarının ağla donatılan arabaları ve park yerleri park yeri açıldığında konuşarak sürücünün zaman ile benzin kaybetmesini önleyecek. (Aydın Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.