Kategoriler
Teknoloji

Sanal dolandırıcılıktan nasıl korunursunuz?

İnternette alışveriş yapmanın güvenli olduğu söylense de, herhangi birinin sizi dolandırmaya kalkışabileceği ya da kişisel bilgilerinizi çalma girişiminde bulunabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bunun önüne geçebilmeniz için kredi kartı ve kimlik bilgilerinizi korumanız son derece önemli.

Sanal dolandırıcılıktan kurtulmak için şunları yapmalısınız;

Birinci adım: Posta kutunuza düşen her e-postayı ve özellikle de garip mesaj satırı içerenleri açmayın. Tanımadığınız bir şirketten gelen postayı açarsanız bile, herhangi bir finansal bilginizi paylaşmayın. Ayrıca, herhangi bir bankadan “Bilgilerinizi güncellemeniz gerekiyor” gibi bir mail alırsanız, bunlara güvenmeyin ve kesinlikle içindeki linklere tıklamayın.

İkinci adım: İnternet üzerinden alışveriş yapacağınız zaman tanıdığınız, güvenilir şirketlerden yapın. Bu sitelerde ulaşabileceğiniz telefon numarası ya da adres olup olmadığına dikkat edin. Her sitenin kredi kartı bilgilerini nasıl koruduğunu açıklayan gizlilik politikası vardır. Eğer şüpheleriniz varsa, öncelikle müşteri hizmetlerini arayın. Kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapmanız gerekiyorsa, doğum günü ya da evlilik yıldönümü gibi özel tarihleri kullanmayın. Harfleri ve sayıları karıştırarak bir şifre oluşturun. Farklı internet sitelerine ait kullanıcı adlarını ve şifrelerinizi bir not defterine kaydedin.

Üçüncü adım: “Evden çalışın” ya da “Ek iş sunuyoruz” gibi maillerden uzak durun. Çünkü bu mailler dümendir. Sosyal güvenlik numaranızı, kimlik numaranızı ya da herhangi bir kişisel bilginizi bu kişilere göndermeyin.

Dördüncü adım: Yasa dışı kullanımlar için banka hesapları ve kredi kartı eksterinizi iyice kontrol edin. Bu işlem tüm harcamaları ve ödemelerin doğru olup olmadığını anlamak için özellikle önemlidir. Bazen internet üzerinde aylık kampanyalı hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Ancak iptal ettirmeyi unutursanız ücreti sonraki ay kredi kartınızdan kesilir, yurt dışındaki herhangi bir şirketle bu gibi bir durumla karşılaşırsanız yasalardaki farklılıklar sebebiyle paranızı geri alabilmek için oldukça büyük bir zahmete katlanmanız gerekecektir. Sahte bir ödeme ya da harcama görünen hesabınızı veya kredi kartınızı bir daha böyle bir durumla karşılaşmamanız için iptal ettirin. (Vasfiye Özcanbaz)

“Sanal dolandırıcılıktan nasıl korunursunuz?” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.