Kategoriler
Otomobil

Egzoz sisteminin ömrü ne kadardır?

Arabanızla sessizce ve konforlu bir yolculuk yapmanıza yardım eden egzoz sisteminin bakımının zamanında yapılması hem çevreniz hem de bütçeniz için önemlidir.

Arabanızın yükünü sırtlayan egzoz sisteminin parçaları şunlardır:
– Egzoz manifoldu: Motordan çıkan gazları ve sıcaklığı egzoz sistemine taşıyor.
– Katalitik konvertör: Motor egzozundan gelen zararlı emisyonları azaltır.
– Rezonatör ve susturucu: Gürültüyü azaltıyor.
– Egzoz borusunun arka kısmı da dahil olmak üzere aksamı bağlamak için çeşitli borular, dirsekler, bağlantılar ve contalar.

Büyük egzoz bileşenleri uzun süre dayanması için tasarlanmıştır. Fakat onların gerçek ömürlerini tahmin etmenin yolu yok. Çünkü bunlar uzun ömürlülüğü etkileyen bir çok konuya bağlıdır. Öncelikle bu parçalar kolayca çürüyen metalden yapılmıştır. İklim ve çevre, egzoz sistemi üzerinde büyük rol oynuyor. Egzoz sisteminiz de sizin sağlığınız ve çevre için çok önemli.

Tüm sistem kendiliğinden bozulmaz, fakat küçük problemler dalga etkisine yol açabilir. Kauçuk contalar ve askılardaki bozulmalar en sık görülen problemlerdir. Askılar, kurumadan, çatlamadan ve soğuktan kolay etkileniyor. Bunların kontrol edilmesi kolaydır ve bozulmadan önce değiştirmek de ucuzdur. Eğer egzoz manifoldu gevşerse, muhtemelen “fffttt” diye bir ses duyarsınız. Eğer bu conta yırtılırsa, arabanız karbonmonoksit, kurşun gibi kimyasallar sızdırır.

Metal parçalarda oluşabilecek korozyonu ya da taşlardan, darbelerden meydana gelen hasarın etkisini kontrol edin. Yaşadığınız bölgede kışın yollar tuzlanıyorsa, yüzey korozyonuna yol açan bu maddeleri sık sık yıkayarak çıkarın. Sürüş alışkanlığınızı hasarları azaltmaya yönelik olarak değiştirin. Bozuk yollarda dikkat edin, kasislere yavaş girin. Bu gibi yol koşullarında egzoz sisteminiz zarar görebilir.

Egzoz problemleri bir an önce belirlenmeli ve tamir edilmeli. Egzoz sistemini taşılan askılar koparsa, egzoz borunuz yere düşer ve bu durumda havaya, ağaçlara ve kendi vücudunuza zararlı gazlar saçarsınız. Egzozunuzda bu tür problemler varsa, aracınız bir sonraki araç muayenesini geçemeyecektir. (Aydın Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.