Kategoriler
Otomobil

Bu otomobiller sizi uçuracak!

Bugüne kadar bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz uçan arabalar artık gerçek oluyor. Saatlerce sıkışık trafikte beklemek yerine arabanızla uçarak eve erkenden gidebileceksiniz.

NASA sıradan halkın kullanabileceği, kullanılması otomobiller kadar kolay olan küçük ve maddi bakımdan karşılanabilir uçaklarla ilgili bir araştırma programı hazırladı.

Şimdilerde birkaç şirketin çift kullanımlı arabalar üzerinde çalıştığını belirten uzmanlar, bunların onlarca yıl birçok nedenden dolayı atıl kaldığını ve ticari başarıya ulaşamadığını ifade ettiler. Fakat tasarımdaki yenilikler, hafif malzemeler, elektronik uçuş yardımı ve yeni hükümet kuralları bu araçların havalanmasının yolunu açtı.

Icon A5: Hem karada hem de suda gidebilen araç, aslında bir hava aracı değil. Fakat, siz onu uçan kara aracı şeklinde düşünebilirsiniz. Amerikalı mucit Kirk Hawkins tarafından geliştirilen uçak hem havada hem de bir jet ski gibi suda (amfibik) gidebiliyor. Karadan kalkıp suya inebiliyor veya tam tersi sudan kalkıp karaya inebiliyor. Ayrıca kanatları katlanabilen uçak otomobil garajında saklanabiliyor. Bir depo yani 75 litre benzinle 550 kilometre uçabilen A5’in hızı ise saatte 193 kilometre. Sadece 2 araba büyüklüğündeki uçak, 6.7 metre uzunluğunda ve 650 kiloluk ağırlığıyla bir arabadan hafif. 2011 yılının sonbaharında teslimatına başlanacak aracın fiyatı 140 bin dolar.

LaBiche Aerospace’in kurucusu Mitchell LaBiche’nin 1980’lerden beri üzerinde çalıştığı proje FSC-1, uçaktan otomobile dönüşümünü tek tuşla, otomatik olarak gerçekleştiren ilk uçan otomobildir. Kanatlarını topladıktan sonra sıradan bir otomobil gibi görünen aracın en büyük sorunu hem pilot hem sürücü ehliyeti gerektirmesidir. 5 koltuklu, tek motorlu uçan otomobil, havada saatte 483 kilometre ve karada 290 kilometre yol yapabiliyor. Aracın tahmini maliyeti 175 bin dolardır.

DARPA (ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı) Project Transformer (TX): Aracın henüz tam olarak beğenilen bir tasarıma sahip olmadığını söyleyen DARPA’nın yetkilileri, dikey kalkışlara ve inişlere izin vermek için taşıyıcı kanatları ve güdümlü, kanallı fan motorları olan bir şey tasarlıyorlar. Ayrıca 4 kişilik olması planlanan araç uçabiliyor. Karayolunda manuel olarak SUV gibi sürülebilecek olan aracın yer ve uçuş modları arasında hızlı bir yapılanma olacak. Dikey kalkış ve inişleri başarıyla tamamlayacak. Hızı ise hafif uçaklarınkine eşit olacak.

Parajet Skycar: ‘Ram-Air Wing’ teknolojisi sayesinde hem karada hem de havada gidebilen aracın 2010 yılının sonlarına doğru piyasaya çıkması bekleniyor. 3 bin metreye kadar yükselebilen ve saatte 160 kilometre hızla uçabilen Skycar, 200 metre mesafeden kalkış yapabiliyor. Acil durumlar için ise sigorta olarak bir dahili paraşütü bulunan uçan araba karada da saatte 225 kilometre hıza ulaşabiliyor. Test aşamasından başarıyla çıkan ve yaklaşık 13 bin kilometre yol kat ederek Afrika’dan İngiltere’ye sorunsuz bir şekilde ulaşabilen Skycar, her türlü arazi koşuluna da uygun bir şekilde tasarlanmış.

The Terrafugia Transition: Otomobil benziniyle çalışan “The Terrafugia Transition” isimli araç normal bir yoldan havalanan dünyanın ilk uçan otomobili oldu. Kanatları iki parçalı olarak katlanabilen Terrafugia, istenildiğinde normal bir otomobil gibi kullanılıyor. Bir evin garajına rahatlıkla girebiliyor. Normal yolda giderken tek bir düğmeye basılarak kanatları uçuş pozisyonuna getiriliyor. Araç 82 kilometre hıza ulaştığında havalanabiliyor. Eski bir savaş pilotu olan Phil Meteer mart ayı başında uçan otomobili başarılı bir şekilde test etti. Gökyüzünde saatte 185 kilometre hız yapabilen uçan otomobil bir depo kurşunsuz benzinle 750 kilometre yol kat edebiliyor. İki kişilik Terrafugia, 200 kilogram bagaj kapasitesine sahip. Bir otomobilin tüm güvenlik donanımına sahip olan araçta ayrıca uçmak için gerekli olan son teknoloji aletler, iki adet paraşüt ve kötü hava şartlarında kolaylık sağlayan otomatik pilot bulunuyor. Ancak bu otomobili kullanabilmek için sürücü ehliyetinin yanı sıra bir de pilot ehliyetine sahip olmak gerekiyor. 10 litre benzinle 100 km. gidebilen araç 194 bin dolardan satılıyor.(Aydın Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.