Kategoriler
Sağlık

Alzheimer’ı erken tespit eden test

Bilim adamları, beyin taramasıyla birlikte bel bölgesine uygulanacak bir test sayesinde henüz belirtiler görülmeden Alzheimer’ın tespit edilebileceğini açıkladılar.

BBC’de yer alan habere göre, University College of London (UCL)’nin Nöroloji Enstitüsü’nde görevli araştırmacılar, bugüne kadar bunama için herhangi bir tekli test ya da tedavi olmadığını söylediler.

Bilim adamları, bu hastalığı önlemek ya da en azından ilerlemesini durdurmak için yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Hazırlık aşamasında birçok aday ilaç ve aşı olmasına rağmen, bunların işe yarayıp yaramadığını tespit etmek çok zor. Çünkü, bunama genellikle hastalığın ileri safhasında teşhis ediliyor.

Araştırmacılar, bunamanın en yaygın şekli olan Alzheimer hastalığını belirtiler ortaya çıkmadan birkaç yıl önce belirleyebileceklerine inanıyorlar. Yaklaşımları beynin küçülmesini ve beyni ve omuriliği çevreleyen beyin omurilik sıvısının içindeki “amiloid” isimli proteinin normal seviyesinden az olup olmadığını kontrol edecek.
Uzmanlar, Alzheimer’da beyinde hacim kaybı olduğunu ve omurilik sıvısında daha az amiloid proteini bulunduğunu biliyorlar. Şimdi araştırmacılar, bunlar oluşmadan çok önce bunu belirlemeye çalışıyorlar.

Araştırmacılar, bunu doğrulamak için 105 sağlıklı gönüllüyü bir dizi testten geçirdiler. Katılımcılara, amiloid seviyesini belirlemede beyin omurilik sıvısını kontrol etmek için bel bölgelerinde bir delik açıldı ve aynı zamanda beyinde küçülme olup olmadığını hesaplamak için beyin MR’ı çekildi.

Sonuçlar normal bireylerin düşük miktarda amiloid proteni içeren beyinlerinin (grubun yüzde 38’i) diğer grup kadar hızlı küçüldüğünü ortaya çıkardı. Eğer bu gönüllülerden herhangi birinde Alzheimer görülürse, bilim adamları şüphelerinin doğrulanacağını açıkladılar.

Bu durum, bunamayı önlemede ya da geciktirmede doktorlara hangi ilaçların faydalı olacağının test etme imkanı sağlayacak. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.