Kategoriler
Sağlık

Kadınlar erkeklerden daha stresli çıktı

Çağımızın düşmanı stres kadınları mı erkekleri mi daha fazla etkiliyor? Bilim adamları, kadınların erkeklerden 2 kat daha fazla stresli olduklarını belirlediler.

The Telegraph’ta yer alan habere göre, Stroke Association (Felç birliği) tarafından yapılan araştırmada, 5 kadından birinde stres seviyesinin yüksek olduğu tespit edildi. Uzmanlar, stresin kan basıncını yükselttiğini ve böylece felç riskinin daha da arttığını belirttiler. Yetersiz beslenme ve egzersiz yoksunluğu da felç geçirme ihtimalini destekliyor.

Felcin İngiltere ve Wales’te kalp hastalığı ile kanserden sonra üçüncü ölüm nedeni olduğunu söyleyen araştırmacılar, felcin her yıl 67 bin kişiyi öldürdüğünü ve yine her yıl 150 bin kişi felç geçirdiğini açıkladılar.

2 bin kişinin katıldığı ankete göre, her 5 kadından biri ile her 10 erkekten birinin stres seviyesinin kontrol dışı olduğunu belirlendi.

Araştırmaya katılan 45-54 yaş arasındaki kişilerin dörtte birinden fazlasının hiç egzersiz yapmadığını kaydeden araştırmacılar, bu kişilerde stres seviyesinin çok yüksek olduğunu belirttiler. Ayrıca katılımcıların yüzde 40’ı egzersizle felç riskinin düşük olması arasındaki bağdan haberleri olmadığı ifade edildi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.