Kategoriler
Sağlık

Kanser riskini azaltmada en önemli görev annelerde!

Bilim adamları, kanser vakalarının üçte birinin daha sağlıklı bir beslenmeyle önlenebileceğini açıklıyorlar. Peki kansere yakalanmamak için hangi yiyeceklerden, ne kadar yemeliyiz?

işte, vücudunuzu kansere karşı korumak için Dünya Kanser Araştırma Fonu tarafından açıklanan bazı öneriler:

Vücut ağırlığınızı düşük tutun: Çok zayıf olmaktan uzak durarak kilonuzu normal seviyede tutmak kansere yakalanma riskinizi düşüren en iyi yoldur. Vücut Kitle İndeksi’nde sağlıklı kiloda olursanız (18,5 ile 24,9) şeker ve kalp hastalığına karşı da korunursunuz.

Düzenli egzersiz yapın: Her gün en az 30 dakika tempolu yürüyüş gibi ılımlı aktiviteler yapmak kalbinize ve bel ölçünüze faydalıdır. Bu şekilde kanserden korunmanıza da yardım eder.

Sağlıklı beslenmek: Yağlı, şekerli, tuzlu ve kalorili yiyecekler ile şekerli içeceklerden uzak durmak kanser riskini azaltıyor. Ayrıca et ve özellikle de işlenmiş et tüketimini sınırlandırmanız önemlidir. Sebze, meyve, tam tahıllar ve fasulye gibi kuru bakliyatlardan oluşan bir beslenme şekli sizi kansere karşı koruyacaktır.

Kanserden korunmak için gıda takviyesi kullanmayın: Kanser riskini azaltmada gıda takviyeleri kullanmak sağlıklı bir beslenme kadar etkili değildir. Ayrıca bazı gıda takviyeleri size başka şekiller de zarar verebiliyor.

İlk 6 ay bebeğinize anne sütü verin: Anneler bebeklerinin ilk altı aylık döneminde onları kendi sütleriyle beslemeli, daha sonra ek gıdalara geçmeli. Bu şekilde yaparsanız annenin kansere yakalanma riski azalıyor ve çocuğun ileride obez olma ihtimali de sınırlanmış oluyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.