Kategoriler
Teknoloji

Yeni bir biyometrik sistem geliştirildi

Tüm şifrelerinizi ve kişisel dokümanlarınızı unuttuğunuzu hayal edin, bunun yerine kendinizi bir bankamatikte ya da hava alanında bir ekran üzerindeki imleci takip ederek tanımlıyorsunuz.

BBC Focus’ta yer alan habere göre, bir İsrail şirketi buna izin veren yeni bir biyometrik güvenlik sistemi geliştirdi. Sistem, kişiyi tanımlamak için insanların benzersiz göz hareketi örneklerini kullanıyor.

Haifa’da “ID-U Biometrics” isimli şirket tarafından tasarlanan sistem, bir görüntü üzerinde gözlerin hareketini takip ederek çalışıyor, kullanıcının göz hareketleri saniyede 30 kez örnekleniyor. Böylece hareketlerin benzersiz kinetik özellikleri ölçümlenebiliyor ve bu şekilde kişi tanımlanabiliyor.

Birçok biyometrik güvenlik sistemi parmak izi gibi statik bilgiye dayanıyor. Bu nedenle bunların çok dikkatli kopyalarla kandırılabileceği kaydeden şirket CEO’su kendilerinin kopyalanamayan ve değiştirilemeyen karmaşık göz hareketlerini ölçümlediklerini anlattı.

Bugünlerde ise şirket iPhone 4 için yeni bir uygulama geliştiriyor. Fakat, bu yazılımın laptoplardan ATM makinelerine ve hava alanı güvenlik bariyerlerine kadar her yerde kullanılabileceğini tahmin ediyorlar.(Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.