Kategoriler
Sağlık

Uykusuz olduğunuzu gösteren 5 işaret

Uykunuzu iyice alıyor musunuz? Uykusuzluğun sağlığınıza zarar verdiğini söyleyen uzmanlar, vücudunuzun yorulduğunda birçok sinyal verdiğini, bunların farkına varırsanız daha sağlıklı olabileceğinizi açıkladılar.

Araştırmacılar, sağlıklı uyku alışkanlığının inşasının haftalar sürebileceğini belirtiyor. Bu nedenle vücudunuzun uykusuzlukla ilgili verdiği sinyalleri bilmeniz ve buna göre uyku alışkanlığını düzenlemeniz gerekiyor. işte uykusuzluğunuzu gösteren 5 işaret:

Basit kararlarda bile şaşırabilirsiniz

Yorgun olduğunuz zaman önemli ve gereksiz bilgiler arasındaki farkı idrak etmede zorlanırsınız. Yorgun insanlar sonuçları elde etmek için risk alırlar. Konsantre olamıyorsanız, uykunuzu iyice almaya ve beyninizi dinlendirmeye özen gösterin.

Tüm gün yemek yediniz, fakat halen açsınız

Çalışmalar, kronik uykusuzluğun kan şekeri seviyesini bozduğunu ve vücut tarafından daha az leptin üretilmesine yol açtığını gösteriyor. Leptin hormonu ise açlığı durduruyor. Uykusuz kalırsanız, açlık duygunuz da engellenemiyor ve daha çok yemek tüketiyorsunuz. Ayrıca böyle olunca havuç yerine tatlı ya da yağlı abur cuburlar yemek istiyorsunuz ve daha fazla karbonhidrat, kolesterol alıyorsunuz.

Soğuk algınlığına yakalanabilirsiniz

Uykusu yetersiz gelen insanlar enfeksiyonlara karşı daha savunmasız oluyorlar. Bir çalışmada, araştırmacılar, sağlıklı katılımcılara soğuk algınlığı virüsü enjekte ettiler. Bir önceki hafta gecede 7 saatten daha az uyuyanlarda soğuk algınlığı belirtilerinin görülme ihtimalinin, 8 saat ve daha fazla uyuyanlardan 3 kat fazla olduğu belirlendi. Başka bir çalışmada ise, birkaç gün boyunca gecede sadece 4 saat uyuyanların grip aşısına karşı immün cevabının daha zayıf olduğu tespit edildi.

Uykusuzluk beyin sağlığını da olumsuz etkiliyor

Uykusuz kalırsanız, duygularınız daha fazla geçici olur. Beyin taramasını içeren bir çalışmada, gece uykusuzluk çekenlerin beyninin amigdal bölgesinde (korku ve endişeyi içeren) yüzde 60 daha fazla hareketlilik olduğu belirlendi. Uykusuz kaldığınızda, kendinizi üzgün hissedersiniz. Çünkü yorgun bir beyin negatif hatıraları daha fazla depolar. Kronik olarak uykusuzluğunuz varsa , kendinizi depresyonda gibi hissedersiniz.

Hantal biri olabilirsiniz

Araştırmalar, uykusuzluk çeken insanların hareketlerinin daha yavaş olduğunu gösteriyorlar. Ayrıca uykusuzluk dengeyi ya da derinlik algısını da etkiliyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.