Mutlaka tüketmeniz gereken 30 sağlıklı gıda

237

Sağlıklı beslenme için diyetisyenlere ve beslenme uzmanlarına hangi yiyeceklerin zorunlu olduğunu danışırız.

- Advertisement -

Haberimizdeki yiyeceklerin çoğu (brokoli, fasulye ve somon gibi) iyi bilinse de, bazılarını bugüne kadar satın almamış olabilirsiniz.

İşte tüketmeniz gereken 30 gıda:

Kinoa: 9 gerekli amino asit içeren kinoa, tam bir proteindir.

Bulgur: Lifle dolu olan bulgur lezzetlidir ve iştah açıcıdır. Bulgur ile lezzetli pilavlar yapabilirsiniz.

Sardalye: Bol miktarda protein, kalsiyum ve Omega-3 yağ asitleri içerir.

Karalahana: Kalsiyum, beta-karoten ve C vitamini içeren karalahanayı patates kızartmasına alternatif olarak tüketebilirsiniz.

Pazı: Yeşil yapraklı bir başka sebze olan pazı, vücudunuza kalsiyum ve lif sağlar. Ispanaktan sıkıldığınızda pazı yiyebilirsiniz.

Mantar: Kadınlarda östrojen hormonu seviyesini düzenlemeye yardım ederek göğüs kanserine karşı korur.

Arpa: Bol lif içeren arpa kolesterolle savaşır.

Fıstık ve badem yağı: Kalp dostu tekli doymamış yağlar, protein bakımından zengin lezzetlerdir.

Yulaf unu: Kalp hastalığına karşı savaşmaya yardım eden yulaf unu, çözünebilir lif içerdiğinden sizi öğle yemeğine kadar tok tutar.

Yağsız süt: Vücudunuz için gerekli olan 9 besin değeri sunan sütte nörolojik fonksiyonlarınıza yardım eden B vitamini ile kanserle savaşan D vitamini bulunuyor. 10. Yağsız süt: Vücudunuz için gerekli olan 9 besin değeri sunan sütte nörolojik fonksiyonlarınıza yardım eden B vitamini ile kanserle savaşan D vitamini bulunuyor.

Yaban mersini: Lifle dolu olan yaban mersini, antioksidanlar bakımından da oldukça zengindir.

Yumurta: Beyazı en düşük düzeyde kalori (ve sıfır yağ ya da kolesterol) içeren yumurtanın sarısı ise kötü ünüyle bilinir. Fakat yumurtanın sarısında B12 ile A vitamini ile hamileler için oldukça önemli olan kolin isimli besin bulunuyor.

Ispanak: Sağlıklı saçlara sahip olmak için demir ihtiyacınızı ıspanakla karşılayabilirsiniz. Ayrıca, ıspanak folat, ve en az bir düzine flavonoid ile doludur.

Kivi: Bu tüylü meyve portakaldan 2 kat fazla C vitamini ile en az muzdaki kadar potasyum içeriyor.

Yabani somon: Sahip olduğu omega-3 yağ asitleri ruhsal durumunuzu iyileştirir ve cildinizi parlak tutar. Yabani somon daha az toksine maruz kalmıştır.

Sızma zeytinyağı: Tekli doymamış yağın en önemli kaynağı olan sızma zeytinyağınızı makul miktarda tükettiğinizde kalp hastalığı riskini bile azaltabilirsiniz.

Kemiksiz, derisiz tavuk göğsü: Yarım tavuk göğsünde sadece 2,5 gram yağ ve 22 gramdan fazla protein bulunuyor.

Avokado: Yarım kase avokado sayesinde günlük lif miktarının yaklaşık yüzde 20’sini karşılayabilirsiniz. Ayrıca bu meyvede kolesterol düşürücü tekli doymamış yağlar bulunuyor. 18. Avokado: Yarım kase avokado sayesinde günlük lif miktarının yaklaşık yüzde 20’sini karşılayabilirsiniz. Ayrıca bu meyvede kolesterol düşürücü tekli doymamış yağlar bulunuyor.

Börülce: Antioksidan bakımından zengin olan börülcenin salatasını yapabilir ya da yemeğini pişirebilirsiniz.

Yer elması: herkesin çok fazla bilmediği bu gıda da antioksidan, beta-karoten bakımından oldukça zengindir.

Edamame: Bu küçük soya fasulyeleri öğütülmüş buğday tahılından daha fazla lif içeriyor ve kızarmış hindi ile aynı oranda proteine sahiptir.

Balkabağı: Antioksidan bakımından zengin olan balkabağı cildinizi sağlıklı tutar. Ayrıca içerdiği potasyum ise kan basıncınızı düşürmeye yardım eder.

Portakal: C vitamini kaynağı olan portakal, vücudunuzun yağ yakmasına yardım eder. Ve soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olmasının yanında, cildinizin esnek tutmak için kolajen sentezini harekete geçirir.

Yağsız yoğurt: Probiyotik bakımından zengin olan yoğurtta normal yoğurda göre 8 gram daha fazla protein bulunuyor.

Brokoli: Yarım tabak pişmiş brokoli, almanız gereken günlük miktarın yüzde 80’ini karşılıyor. Ayrıca, brokolide kanın uygun şekilde pıhtılaşmasına yardım eden K vitamini bulunuyor.

Siyah fasulye: Antioksidan ve magnezyum bakımından zengin olan bu fasulye, sinir ve kas fonksiyonun çalışmasına yardımcı olur.

Ceviz: İyi bir omega- 3 yağ asiti kaynağı olan ceviz, kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü yükseltir.

Tam tahıllı hamur işleri: Tipik irmik çeşidinden 3 kat daha fazla lif içeren hamur işlerini ölçülü tüketin.

Badem: Tekli doymamış yağlarla dolu olan badem, kan damarlarınızı sağlıklı tutar. bitki lifleri kolesterolünüzü düşürmeye yardım eder.

Mercimek: Protein bakımından zengin olan mercimekte ayrıca belirli doğum kusurlarını önleyen bir besin olan folattan bol miktarda bulunuyor. (Vasfiye Ülker Özcanbaz)

- Advertisement -