Kategoriler
Sağlık

Kellik hakkında 6 efsane

Saç dökülmesi erkekler kadar kadınların da sorunu. Hatta bu sorun kadınlarda da kelliğe yol açabiliyor.

Saç dökülmesinin nedenleri arasında genellikle aşırı stres, vücuttaki hormonal değişiklikler veya çeşitli tıbbi tedaviler bulunduğunu söyleyen uzmanlar, tedavi edilmediği takdirde kısa sürede saçlarınızın tümüyle kaybedebileceğinize dikkat çekiyorlar.

Reader’s Digest dergisinde yayınlanan habere göre, kellik hakkında doğru bildiğiniz birçok yanlış bulunuyor.

İşte bunlardan bazıları:

Kellik anne tarafından kalıtımla geçiyor: Bu tam olarak böyle değildir. İlk kellik geni X kromozomu üzerindeyken diğer faktörler saçınızı kaybetmenize katkıda bulunuyor. Ancak kadınlar da bu kromozomu hem anneden hem babadan alıyorlar. Kellik söz konusu olduğunda, erkeklerin babadan ziyade annelerinin babasına benzeyeceği ifade edildi.

Kellik genellikle yaşlı insanlarda meydana geliyor: Bu doğru değil. Saç dökülmesi insanlar 20’li ve 30’lu yaşlarındayken de başlayabiliyor. Bu durum ne kadar erken başlarsa kellik de o kadar çabuk meydana geliyor.

Şapka takmak saçlarınızı döker: Şapkanız temiz olduğu sürece bu bir efsanedir. Kirli şapkalar saç derisi enfeksiyonuna neden olabilir. Bu enfeksiyon da saç dökülmesini hızlandırabilir.

Jel ve saç spreyi saç dökülmesini hızlandırır: Ne saç ürünleri ve şampuanlar ne de saçlarınızı sık sık yıkamak kelliğe neden olmaz.

Güneşe maruz kalmak kelliğe yol açar: Hayır. Tedbirli olmak amacıyla cilt kanserinden korunmak için çıplak saç derinize güneş kremi sürmelisiniz.

Karbonhidrat saç dökülmesine neden olur: Hayır. Tam tersi sağlıklı karbonhidratlar sağlıklı buklelere sahip olmanızı sağlayan zorunlu vitaminler içeriyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.