Kategoriler
Sağlık

Grip ve soğuk algınlığına karşı önceliğiniz ne olmalı?

Özellikle bu kış günlerinde her gün grip ve soğuk algınlığından korunma ya da tedavi amaçlı yeni haberler duyuyoruz. Peki bunların hangisi doğru, hangisi yanlış?

Reader’s Digest dergisinde yer alan haberde, grip aşısının her yıl tekrarlanması gerekir mi, probiyotikler soğuk algınlığıyla savaşmaya yardımcı mıdır, çinko soğuk algınlığına iyi gelir mi şeklindeki soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

İnsanlar geçen yıl grip aşısı yaptırdığı için bu yıl yaptırmak istemiyor. Ancak uzmanlar bunun iyi bir fikir olmadığını söylüyorlar. Bu yılın grip virüsü türü geçen yılkiyle aynı olduğu düşünülebilir. Ancak aşılar değişiyor. Rochester Üniversitesi’nde görevli enfeksiyon hastalıkları bölümünde görevli Profesör Ghinwa Dumyati, korumanın aşılanmadan sonraki yıl içinde azaldığını ve hatta eğer yaşlıysanız ve bağışıklık problemleriniz varsa bu sürenin daha da kısaldığını ifade ediyorlar. Bu nedenle geçen yılın aşısından kalan antikor seviyesi sizi korumak için düşük kalacaktır. Siz de işinizi şansa bırakmayın, her yıl aşı olun. Eğer iğneden korkuyorsanız (ve 20-50 yaş arasındaysanız) burun spreyi şeklinde grip aşıları da bulunuyor.

Probiyotikler soğuk algınlığının tedavisine yardım eder mi? Bazıları soğuk algınlığınızın süresini kısaltır ya da hafif geçmesini sağlar. ideal soğuk algınlığı tedavisi bağışıklık sisteminin virüslerle savaşmada tam olarak etkili olmasına yardım etmeli. Bazı probiyotikler bu noktada işe yarayabiliyor. Bir çalışmaya göre, günlük olarak alınan probiyotik takviyesi soğuk algınlığı belirtilerini azaltıyor ve hastalık süresini yaklaşık 2 gün kısaltıyor.

Soğuk algınlığım için çinko yeterli olur mu? Belki. Araştırmalara göre, soğuk algınlığının ilk belirtilerinin başladığı günlerde çinko alan insanlarda hastalığın belirtileri daha hafif geçiyor ve hastalığın süresi kısalıyor. Pastil ya da şurubu deneyebilirsiniz. Uzmanlar burada kilit noktanın çinkonun soğuk algınlığı virüsüyle boğazda temasını sağlamak olduğunu söylüyorlar. Hassas olan bazı hastalar için çinko ilacı hafif mide bulantısı ile ağızda kötü bir tat bırakma gibi dezavantajlar sunabiliyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.