Kategoriler
Otomobil

Otomobilinizi temizlemenin ilginç yolları

Otomobilinizi temizlemek ve temiz tutmak için pahalı cilalar, oto şampuanları ya da temizleyicilere dünyanın parasını verme zorunda değilsiniz. Evde kolayca bulabileceğiniz ürünlerle otomobilinizin cilalanmış gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Otomobilinizi temizlemek ve uzun süre temiz tutmak için basit, ucuz ve ilginç önerilerimize kulak verin:

DAHA PARLAK BİR ARABA İÇİN SAÇ KREMİ

Otomobilinizi lanolin içeren saç bakım kremiyle yıkayın. Otomobilinizin cilalanmış gibi parlak olduğunu ve yüzeyinin yağmuru püskürttüğünü görünce sürekli otomobilinizi saç bakım kremiyle yıkamak isteyeceksiniz.

ÖN CAM İÇİ KOLA KULLANMAYI DENEDİNİZ Mİ?

Uzun ve kuru bir mevsimden sonra yağmur yağınca kirlenmiş olan ön camınız kolayca çamurla kaplanır. Camınızın üzerine kola püskürterek bu lekelerden ve çamurdan kurtulabilirsiniz. Kolanın içindeki baloncuklar bu kirleri kabartacak. Ancak daha sonra yapışkan olan kolayı iyice duruladığınızdan emin olun. Yoksa temizleme çabalarınız toz ve kirin daha kötü hale gelmesine yol açacaktır.

FARLARI PARLATIN

Evde kullandığınız cam silme sularıyla farlarınızı cilalayın ve yumuşak, pamuklu bir kumaş ile de güçlü bir şekilde ovalayın. Ayrıca otomobilinizin ön camını ve diğer pencerelerini torpido gözündeki ıslak bebek havlusuyla ovalayıp temizleyebilirsiniz.

KİRLİ CAM SİLECEKLERİNE DİKKAT!

Ön cam silecekleriniz kirlendiyse, silecekleriniz camı temiz ve parlak yapmak yerine camlarınızı daha çok kirletecektir. Çeyrek fincan amonyak ile 1 litreye yakın soğuk suyu karıştırın. Bu karışımla ıslattığınız yumuşak bir kumaş ya da kağıt havlu ile kibarca sileceklerinizin iki tarafını da silin. Sileceklerinizi yerine yerleştirmeden önce kuru bir kumaşla silin.

CAMLAR İÇİN AMONYAK

Bir litreye yakın suyun içine çeyrek fincan amonyak ekleyin ve su sızdırmaz bir kapağı olan plastik şişeye doldurun ve otomobiliniz ön camı ile pencerelerini yıkamak için bu karışımı bagajınızda saklayın. Camlarınız kirlenmeye başlayınca bu karışımı çıkarın ve bir sünger ile silin sonra da yumuşak bir kumaş ya da kağıt havluyla camlarınızı kurulayın.

KABARTMA TOZUNU DENEYİN

Yaklaşık 4 litrelik su kabına çeyrek fincan kabartma tozunu dökün, çeyrek fincan bulaşık deterjanı ile kap dolana kadar yeterince su ekleyin. Kapağını sıkıca çevirin, iyice çalkalayın ve bu karışımı daha sonra kullanmak için saklayın. Otomobilinizi yıkama zamanınız gelince, karışımı iyice çalkalayın ve sonra 8 litrelik kovanın içine bir fincan bu karışımdan dökün. Kovayı ılık suyla doldurun ve karıştırın, ev yapımı temizleme solüsyonunuz kullanıma hazır hale gelecektir.

KİRLERE KARŞI TARTAR KREMİ

Otomobilinizi çok fazla kırsal alanda, patika yollarda kullanıyorsanız ön camınız yağlı tozla kaplanacaktır. Bu çamurdan kurtulmak için ön camınıza tartar krem (Tartarik asidin potasyum tuzudur) püskürtün ve sabunlu suyla silin ve iyice durulayıp kurulayın.

CİLASIZ ŞAŞIRTICI TEMİZLİK

10 litrelik suyla dolu kovaya bir fincan gazyağı ekleyin ve bu karışımı süngerle otomobilinizin her yerine yayın. Yağacak ilk yağmurda, yağmur suyu yuvarlanıp gidecek ve otomobilinizin paslanma ihtimalini azaltacaktır.
Aracınızı yıkadıktan sonra bunlara dikkat edin

SICAKTA DENEMEYİN

Otomobilinizi hava çok sıcakken yıkamak (örneğin otomobilinizi kullandıktan sonra ya da doğrudan güneş ışığının altına park ettikten sonra) sabun lekeleri ve tortularının oluşmasına yol açacaktır.

MUTLAKA KURULAYIN

Otomobiliniz dışarıda kurumaya bırakmak ya da yıkandıktan sonra ıslak olduğu halde sürmek dış cephesinde göze hoş görünmeyen su lekelerine yol açar. Aşırı suyu emmek için lastik cam sileceği ile otomobilinizi kurulamak için yumuşak bir havlu kumaş ya da güderi kullanın. (Aydın Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.