Kategoriler
Sağlık

Fazla kahve halüsinasyon sebebi

Çok fazla miktarda sentetik kahve içenlerde halüsinasyon görme eğiliminin arttığını belirlendi.

İngiliz araştırmacılar, hatta fazla kafein tüketenlerin etrafında hiç kimse yokken sesler duyduğunu ya da ölü insanların varlığını hissettiklerini söylediklerini kaydetti. Durham Üniversitesi’nce yapılan araştırmada Dr. Charles Fernyhough, halüsinasyonla kafein ilişkisinin ilk kez araştırıldığını ve amaçlarının halüsinasyon gören kişilerin alışkanlıklarını değiştirmeleri durumunda bu riski ne ölçüde azaltabileceklerini öğrenmek istediklerini söyledi.

Araştırmada 200 öğrencinin, kahve, çay ve kafein içeren diğer içecek alışkanlıkları ile halüsinasyon görüp görmedikleri soruldu. Araştırmada, günde 7 büyük fincan kahve içenlerin halüsinasyon görme risklerinin üç katı arttığı görüldü. Ayrıca araştırmacılar, günde en az 3 fincan demlenmiş kahve içenlerde de olmayan sesler duyma gibi hafif halüsinasyon belirtileri görüldüğünü açıkladılar.

Kafeinin kahvenin yanında çay, çikolata, enerji içecekleri ve haplarında da bulunduğunu belirten araştırmacılar, halüsinasyonların kahveden çok kafeinden kaynaklandığına inandıklarını belirtti. (Vasfiye Özcanbaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.