Kategoriler
Yaşam

Artık gece gördüğünüz rüyalarınızı unutmayacaksınız

Artık sabah uyandığınızda rüyanızda ne gördüğünüzü unutmayacaksınız. Çünkü bilim adamları rüyaları okumanın yolunu tespit ettiler. Tabii ki geceleri bir beyin tarama cihazının içinde uyumanız koşuluyla…

Nörobilimciler büyük bir beyin tarama cihazının içinde uyuduğunuz takdirde rüyalarınızı okuyabilecekler. Japonya’da yapılan bir çalışmaya göre, araştırmacılar bir kişinin rüyasında bir araba mı yoksa bilgisayar mı gördüklerini tespit edebiliyorlar. “Inception” isimli filmde başkahramanlar casusluk işlerini yapmak için rüya okuma makinesi kullanıyorlardı. Ancak bu araştırmanın amacı daha tehlikesiz. ATR Bilişimsel Nörobilim Laboratuarları’nda görevli profesör Yukiyasu Kamitani, rüyaları okumanın uyku bozukluklarını teşhis ve tedavi etmede yardımcı olacağını açıkladı.

Araştırma ekibi üç katılımcıdan fMRI tarama cihazının içine uzanıp uyumalarını istedi. Bu cihaz yüksek kan akışından dolayı beynin aktivite alanlarını ortaya çıkarıyor. Daha sonra uyandıklarında nasıl bir rüya gördükleri soruldu. Birkaç bölüm süresince, araştırmacılar 200’ün üzerinde rüyanın açıklamalarını topladılar. Bu rüyalar arasında yoğurt yemek, bilgisayar kullanmak ya da bronzdan yapılmış bir heykel gibi nesneler ve olaylar da bulunuyor. Son olarak katılımcılara gördükleri rüyaların resimleri gösterildi. Uyurken ve uyanıkken çekilen taramaları karşılaştıran araştırmacılar belirli objelerle ilişkili uyuyan beynin örneklerini tespit edebildiler. Bu örnekler, önceden karakterize olmuş objelerin rüyalarının görülmesi şartıyla diğerlerinin rüyalarını okumak için kullanılabilir.

Bir sonraki aşama rüyada bir kişinin ne yaptığının şifresini çözmek. Profesör Kamitani, hareket ya da duygu gibi rüyaların farklı hallerini analiz etmeyi planladıklarını da açıkladı. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.