Kategoriler
Teknoloji

Cep telefonunuzun pil ömrünü nasıl uzatabilirsiniz?

Cep telefonunuzun şarjı en önemli görüşmenizin ortasında bitiyor mu? Bazen iş görüşmesinin, bazen de koyu bir sohbetin ortasında sizi yarı yolda bırakan cep telefonları sizi istenmeyen durumlarla yüz yüze bırakabilir. Ayrıca yeni aldığınız telefonun şarjını 6 ayda bir yeni yenilemeniz gerekiyorsa, mutlaka bunlar için önlem almalısınız.

Eğer aşağıdaki önerileri uygularsanız cep telefonu pilinizin ömrünü yıllarca uzatabilirsiniz.

Telefonunuzun şarjı tamamen bitene kadar bekleyin.

Pilleri aşırı şarj etmezseniz, cep telefonunuzun pil ömrü daha uzun olacaktır. Aşırı şarjdan korumak için cep telefonunuzu gece boyunca şarjda bırakmayın. Mutlaka gece şarj etmeniz gerekiyorsa.

Saatinizin alarmını 2-3 saat sonraya kurun ve telefonunuzun şarj olup olmadığına bakın.

Cep telefonunuzu özellikle geceleri kapatın. Cep telefonunuz uzun süre kullanıldığında piller ısınır.

Telefonunuzu belli periyotlarda kapatırsanız piller soğuyacak ve daha uzun süre dayanacaktır.

Telefonunuzun bluetooth’unu sadece gerekli olduğu zamanlarda açın. Bluetooth, sürekli ortamdaki cihazları taradığı için pilinizin hızlı tükenmesine sebep olacaktır.

Açık uygulamalara dikkat edin. Özellikle yeni nesil akıllı telefonlarda, arka planda çalışır halde bırakılan programlar siz fark etmeseniz de pilinizi tüketir.

Hızlı internet bağlantısı olan 3G’yi gerektiğinde açın. Kullanmadığınız ya da hızlı internet bağlantısına ihtiyaç duymadığınız zamanlarda kapalı tutun.

Geniş ekranlı telefonlarınızın ekran parlaklığını fazla açmayın.

Telefonlarınız ‘uyku’ modunda daha az enerji harcar. Telefon ayarlarınızdan ‘uykuya geçme’ süresini mümkün olduğunca kısaltın.(Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.