Kategoriler
Yaşam

Havuza girerken bir daha düşünün!

Kavurucu yaz güneşi altında parıldayan masmavi havuz suyu herkesi cezbeder. Ancak, girdiğiniz havuzda neyin içinde yüzdüğünüzü tekrar düşünmelisiniz.

İnsanlar havuz suyunun klorlu olduğu için hijyenik olduğunu düşünür, Ancak ba suya giren insan vücudu uzun süre steril kalmaz. İnsanların suya getirdiği bakteri ve mikroplarla su kirlenir. Sizden ve havuzdaki diğer kişilerden gelen bu bakteri ve mikroplar klorun işini yapmasını zorlaştırır.

Bunda ise en büyük uçlu idrardır. Yüzenlerin gözlerinin kızarması ve kaşınması sadece klordan değil, idrar ile klorun reaksiyona girmesinden dolayı oluşur. Sudaki klor, idrar ve diğer atıklarla engellemeye çalışırken, diğer müzmin havuz mikroplarından sizi koruma yeteneğini kaybeder.

Yapılan araştırmalara göre, bir insan yüzme havuzlarına şunları getiriyor:

0.14 gram dışkı, 1-2 teneke kutu ter, bir kase idrar, milyarlarca cilt mikrobu. Çocuklar ise havuza 10 grama kadar dışkı getirebiliyor. Bir su parkında bulunan çocukların sayısı düşünüldüğünde ise sonuç daha vahim olabilir.

DİĞER RİSKLER

Havuz suyu norovirüs, E.coli ve lejyoner hastalığı gibi çeşitli hastalıklar barındırıyor. Klor bunları öldürebiliyor, fakat mikroplar ölmeden kısa süre önce sudan çok az miktar yutsanız bile hasta olmanıza yeter.

İshalde bulunan cryptosporidium isimli parazit, klorlu suda 10 gün kadar hayatta kalabilir ve sizi haftalarca hasta edebilir. 2012 yılında yapılan araştırmada, sudan bulaşan hastalığa sahip 69 yüzücü incelendi.

Bunların yarısından fazlasının crypto parazitinden dolayı hastalandığı tespit edildi. Bu mikrop klora karşı oldukça dirençli. Sağlık uzmanları havuz sularındaki klor seviyesinin 1-3 ppm arasında olması gerektiğini belirtiyor.

NE YAPABİLİRSİNİZ?

Gireceğiniz havuzun klor cd pH seviyesini yetkili kişilerden öğrenin.

Yüzmeden önce duş alın ve hastaysanız suya girmeyin.

Ağzınıza su almayın ve yutmayın.

Suda idrar ve dışkı yapmayın.

Havuzdan çıkıp tekrar gireceğiniz zaman düzenli olarak duş alın.

Bebeklerin bezini saat başı kontrol edin ve bezlerini havuz kenarından uzak bir yerde değiştirin. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.