Kategoriler
Aktüel

Okumanın yeri olmaz ama…

Kitap okumak zor iş! Mesela, ülkemizde üzerinize çeşitli sıfatlar yakıştırılabilir. Bu kitapsever ise kendi projesiyle okumanın yeri ve zamanı olmadığını duyuruyor.

Slovakya’da doğan fakat Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan 21 yaşındaki Jakub Pavlovsky, insanların modern teknolojilerini tercih ederek daha önce okudukları kadar kitap okumadıklarını gözlemlemiş.

Bunun üzerine kafa yoran Pavlovsky, “Kitaplar çağırıyor” isimli bir proje geliştirdi. Geleneksel kitap okuma fikrini modern sistemle yaymak için bunu sosyal medyada tanıtan Pavlovski’nin parolası ise “her yerde, her zaman, kitap okumak için zaman bul.”

Çeşitli mekanlarda çekilen tüm fotoğraflarda aynı açı ve aynı duruşla oturuşunu muhafaza eden kitapsever, günümüzde kitapların kıymetini bilmeyenlerin sayısını bir hayli fazla olduğunu ifade ederek projesini şöyle açıklıyor: “Sanki dünya ve ortamlar gün boyunca her gün bu poz etrafında dönüyor. Kitaba dalmışım ve benim işim, günlük hayatta okuma portrelerini kapsıyor. Umarım daha çok insanın kitap okumasını ve kitap sayfalarının içinde kaybolmasını teşvik ederim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.