Kategoriler
Yaşam

Bunlar zehirlenmenize yol açabilir

Yediğiniz sebzelerde, meyvelerde, ette ya da tavukta çeşitli bakteriler bulunabiliyor ve bunlar büyük salgınlara bile neden olabiliyor. Bu bakterilerden korunmak için ise yemek hazırlama ve pişirme koşullarına çok dikkat etmelisiniz.

İşte gıda zehirlenmesine yol açan çeşitli gıdalar:

Listeria bakterisi: Çiğ meyve ve sebze

Bu bakteri peynir gibi bazı işlenmiş gıdaların yanı sıra kavun, taze meyve ve sebzelere de bulaşabiliyor. Enfeksiyonun belirtileri ateş, kas ağrısı, mide bozulması ya da ishaldir ve bakteriye maruz kaldıktan 2 gün ile 2 ay sonra oluşur. Çiğ meyve ve sebzeleri kullanmadan önce mutlaya iyice yıkayın ve buzdolabında 4 derecenin altında saklayın.

Listeria: Pastörize edilmemiş süt ürünleri

Çiğ sütle yapılan yoğurt ve yumuşak peynir gibi süt ürünleri listeria bakterisi için sığınaktır. Çünkü listeria düşük sıcaklıkta yaşayabilir. Bu yiyecekleri buzdolabına koyunca bakteri ölmez. Yaşlılar, hamileler ile bağışıklık sistemi düşük olan kişiler daha fazla risk altındadır. Mutlaka pastörize süt ve süt ürünü kullanın.

Salmonella: Taze ürünler

Taze meyve ve sebzelere de salmonella enfeksiyonu bulaşabilir. Salgınlar daha çok domates, acı biber, salata yeşilliklerinde görülür. Çünkü bunlar daha çok çiğ ya da az pişmiş yenir. Bu yiyecekleri iyice yıkayıp kurutun ve 4 derecenin altında buzdolabında saklayın.

Salmonella: Tavuk ve yumurta

Salmonella bakterisi her yiyeceğe bulaşabilir, fakat hayvan dışkısıyla temas nedeniyle hayvansal ürünlerde risk daha fazladır. Tavuklardan yumurtaya geçen bakteri taze yumurtalarda da bulunabiliyor. Belirtileri arasında mide krampları, ateş, 12-72 saat süren ishal bulunuyor. Hastalık genellikle 4-7 gün sürer. Asla çiğ ya da az pişmiş yumurta tüketmeyin.

Kampilobakter:

Sadece bir damla çiğ tavuk suyu bile kampilobakter hastalığına yol açabilir. Belirtileri ise ateş, kramplar, ishal ve kusmadır. Birçok insan bir haftadan kısa süre içinde iyileşir. Çiğ tavukla işiniz bittikten sonra ellerinizi, kesme tahtasını, tezgahın üzerini ve bıçağı ılık, sabunlu suyla yıkayın. Tavuğu en az 75 derecede pişirin.

E.coli: Sığır eti

E. coli sığırın bağırsaklarında yaşar ve kesim sırasında etine bulaşır. E.colinin belirtileri aşırı karın ağrısı, sulu ishal ve kusmadır. Hastalık bakteriye maruz kalındıktan birkaç gün sonra ortaya çıkar ve yaklaşık 1 hafta sürer. Eti en az 75 derecede pişirin, pişmiş eti çiğ eti hazırladığınız tabağa asla koymayın. Kullandığınız aletleri, ellerinizi ılık, sabunlu suyla yıkayın.

E.coli: Çiğ meyve suyu ve süt

Pastörize edilirken bakterileri öldürmek için ısı kullanılır. Pastörize kutu süt ya da meyve sularında tehlike yoktur. Ancak sokaklarda satılan sıkma meyve sularında ve sütlerde E.coli bulunabilir. Sadece pastörize ürünler kullanın. Emin değilseniz içmeden önce sütü kaynatın. Ayrıca sebze ve meyveler bakteri taşıyan suyla sulanırsa ya da gübrelenirse bu yiyeceklerde de E.coli bakterisi bulunur. Ispanak gibi yapraklı sebzelerde risk daha fazladır.

Botulizm: Konserve gıdalar

Nadir görülen botulizm ölümcül olan bir hastalıktır ve uygun şekilde konserve yiyeceklerde bulunur. Aynı şekilde bal, kurutulmuş et, tuzlu ve tütsülenmiş balığın yanı sıra evde yapılan konserve gıdalarda da risk bulunuyor. Bebekler daha fazla hastalık riski taşır. 1 yaşın altındaki çocuklara asla bal vermeyin. Belirtileri arasında kramplar, kusma, solunum sorunları, yutkunma güçlüğü, çift görme, halsizlik veya felçtir.

Hepatit A: Uygun olmayan yemek hazırlama koşulları

Hepatit A virüsü karaciğere saldırır ve ateş, yorgunluk, bulantı, kilo kaybı ve vücutta sararmaya neden olur. Birçok enfeksiyon hafif atlatılır. Hasta kişi ellerini güzelce yıkamaz ve yiyeceklere, eşyalara dokunursa hastalık başkalarına yayılır. Hepatit A’ya karşı aşı yaptırmalısınız. Yemek hazırlamaya başlamadan önce ellerinizi güzelce yıkayın.

Ne zaman doktora gitmelisiniz?

Gıda zehirlenmelerinin büyük çoğunluğu kendi kendine geçer. Fakat bu belirtiler varsa mutlaka hastaneye gitmelisiniz: Yüksek ateş, kanlı dışkı, uzun süreli kusma, 3 günden uzun süren ishal, ağız kuruluğu, idrarda azalma gibi susuzluk belirtileri.

Güvenli yemek hazırlama önerileri:

-Yemek hazırlamaya başlamadan önce ellerinizi iyice yıkayın.
-Kesme yüzeylerini, kullandığınız aletleri ve tezgahın üzerini çiğ et ve tavukla işiniz bitince hemen yıkayın.
-Akan suyun altında yıkayın ve kağıt havluyla kurulayın.
-Marul ya da lahananın dış kabuklarını çıkarıp atın.
-Tavuk, et, yumurtayı uygun ısıda pişirin.
-Sıcak yemekleri sıcak, soğuk olanları ise soğuk tutun. (Vasfiye Özcanbaz)

“Bunlar zehirlenmenize yol açabilir” için 63 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.