Kategoriler
Blog

Çok reklam gelişmeler bunlar!

Star Wars serisinin yedinci filminin vizyona girmesine saatler kala, NASA tarafından filmdeki hayali 8 gezegenin benzerlerinin keşfedildiği açıklandı.

NASA Jet Tahriki Laboratuvarı’nın internet sitesinde gündeme getirdiği konu aklıma ister istemez şu soruyu getirdi: NASA ile Hollywood birlikte mi çalışıyor, yoksa gök bilimciler gündeme gelmek için Hollywood’u mu kullanıyor? Vizyona girecek popüleritesi yüksek bazı filmlerden önce bu tarz açıklamaların yapılması ister istemez beni bu durumu sorgulamaya sevk etti.

15 yıllık çalışmada Samanyolu Galaksisi içinde filmde adı geçen ‘hayali’ Tatooine, Hoth, Coruscant, Bespin, Mustafar, Kamino, Endor ve Alderaan gezegenlerinin benzerlerinin, ‘Star Wars: Güç Uyanıyor’ filminden hemen önce açıklaması bana ikinci şıkkı geçerli diyor.

Ancak, Mars’a göreve gönderilen bir astronotun şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından terk edilmesi ve elindeki sınırlı imkanlarla Kızıl Gezegen’den kurtulma hikayesini anlatan ‘The Martian’ filmi öncesi yaşanan çok önemli gelişmeyi göz ardı edemeden de geçemedim.

Filmin vizyona giriş tariş tarihi olan 2 Ekim’den sadece üç gün önce Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, ‘Mars’ta tuzlu su akıntıları bulduğunu’ açıkladı. Dünya çapında büyük ses getiren bu olayla birlikte Mars gezeninde yaşamanın mümkün olduğunu tartışmaları sürerken, bir yandan da televizyonlarda ‘The Martian’ yani Marslı filminin fragmanları izledik. NASA’nın adeta bedavaya reklamını yaptığını düşünmeme sebep olan Ridley Scott’ın yönettiği, başrollerini Matt Damon ve Jessica Chastain’ın paylaştığı film dünya çapında 589 milyon dolar gişe hasılatı elde etti.

Zamanlaması diğerleri kadar dikkat çekmese de muhteşem dünya manzarasının eşlik ettiği ‘Gravity’ (Yerçekimi) filmini bunların arasında sayabilirim. Başrolde George Clooney, Sandra Bullock ve Ed Harris gibi dünyaca ünlü aktörlerin oynadığı filmin vizyona girdiği 4 Ekim 2013 tarihinden yine hemen bir kaç gün önce NASA’nın yayınladığı bir simülasyon gündemde yerini aldı. Küresel ısınmanın önümüzdeki 87 yıl dünya üzerindeki etkisini gösteren simülasyonda atmosfer sıcaklığındaki artışın canlı yaşantısı üzerindeki olumsuz etkilerini gözler önüne serdi.

Dünya yörüngesindeki bir uyduda meydana gelen bir trajedi ve yaşanan türlü maceraların ardından oksijeni tükenmek üzereyken dünyaya dönmeyi başarabilen bir astronotun hikayesini anlatan Gravity, insanoğlunun uzayı bir çöplüğe dönüştürdüğü ve ne olursa olsun yaşayabilmek için dünyaya ihtiyacımız olduğu mesajları veriyor. 100 milyon dolara mal olan filmin dünya çapındaki hasılatı ise 723 milyon dolar olarak kayıtlara geçmişti. (Aydın Özcanbaz)

https://www.youtube.com/watch?v=jpIJzI5hIWg

“Çok reklam gelişmeler bunlar!” için 4 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.