Kategoriler
Teknoloji

İşte geçtiğimiz yılın en iyi bilim ve teknoloji yenilikleri

Geçtiğimiz yıl bilim ve teknoloji alanında bir sürü yenilik ve yeni keşiflerle doluydu. Başka bir gezegende su bulunmasından süper antibiyotikler geliştirilmesine kadar çok farklı yenilik bizlerle buluştu. 2016 yılında da iyi şeyler olmasını umut ediyoruz.

İşte 2015 yılının en iyi 10 yeniliği:
NASA Mars’ta su buldu: Belki de bu dünya dışı yaşam için NASA’nın araştırmasındaki en önemli bulgulardan biri olabilir. Mars’ta tuzlu suyun varlığı geçtiğimiz yıl belgelendi. Suyun içindeki tuz miktarının canlı bulunup bulunmama olasılığını tespit edeceği açıklandı. Şu anda suyun bizim bildiğimiz şekilde yaşam sağlayıp sağlamadığı henüz bilinmiyor.
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı: 2012 yılındaki son çalışmasından beri büyük bir yenilenme yaşadıktan sonra CERN laboratuarında tekrar aktif hale geldi. Partikül çarpıştırıcısı parçacık fiziğiyle ilgili kitapların yeniden yazılmasına yol açacak keşifler yapmak için hazır bekliyor.
Li-Fi ortamı: Yeni Li- Fi teknolojisi Wi-Fi’den 100 kat daha hızlıdır. Araştırmalara göre, yeni alternatif teknoloji ışık iletişimini kullanarak yüksek hızda veri yayıyor.
Temiz okyanus projesi: Orijinali 2013 yılında kurulmasına rağmen proje ilk deneylerini 2015 yılının Ekim ayında başlattı. Fikir basit: yüzen kollu bir platform okyanuslarda biriken çöpleri toplamak ve engellemek için okyanusun doğal akıntılarını kullanmak. Deniz yaşamanı korumak için ağlar yerine bu çubuklar kullanılacak.
Güneş enerjili bisiklet yolu: Bu proje beklenenden daha verimli oldu. Dünyadaki ilk güneş enerjili yol Amsterdam’da bulunan 70 metre uzunluğundaki Solaroad isimli bisiklet yolu. Bisiklet yolu saatte 3 bin kilowatt’tan fazla üretim ile planlanandan daha fazla enerji üretti. Bu miktar küçük bir ailenin bir yıl için enerji ihtiyacını karşılamaya yetiyor. Ayrıca uygulamada bisikletler kullanıldığı için 2 kat çevre dostu.
Bilim adamları dirence karşı etkili yeni antibiyotik keşfetti: Bir grup araştırmacı dirençli bakterileri yok eden yeni bir süper antibiyotik bileşeni geliştirdi. Diğer ilaçlara karşı direnç geliştiren patojenlere karşı da ilacın etkili olduğu söylendi.
Google ve NASA’nın kuantum bilgisayarı normal bir bilgisayardan 100 milyon kez daha hızlı: Google ve NASA mühendisleri geliştirdikleri D-WAVE 2X isimli kuantum bilgisayarla yapılan testlere göre, yeni bilgisayar sıradan bir bilgisayardan 100 milyon kez daha hızlı olduğu belirlendi. Tek çekirdekli geleneksel bilgisayarın 10.000 yıl gibi bir süreyi alabilecek bir görevi kuantum bilgisayar sadece bir saniye içinde yerine getiriyor.
Genleşen süngerler savaş yaralarını hızlı ve kolayca örtüp birçok kişinin hayatını kurtaracak: RevMedx tarafından geliştirilen bu teknolojide, kan akışını durdurmak için küçük süngerler kullanılıyor. Kanama noktasına yerleştirilince sünger 15 saniye içinde genişliyor ve yarayı tamamen sarıyor. En önemlisi sünger yaranın kapalı kalması için yeterli bir baskı uyguluyor. Savaş alanında dışarıdan başka bir baskıya gerek kalmıyor.
SpaceX yeniden kullanılabilen uzay roketi oluşturdu: SpaceX firması uzay görevi maliyetlerini ciddi bir şekilde azaltmak için harekete geçti ve yeniden kullanılabilen uzay roketi oluşturup uzay turizmini ve Mars’a seyahati daha gerçekleştirilebilir hale getirmek için çalışıyor. Bugüne kadar kullanılan roketler yeniden kullanılamıyordu ve her fırlatma için yeni bir roket yapılması gerekiyordu.
Bilim adamları yeni bir kuantum ışınlanma rekoru kırdı: Kuantum ışınlanma kuantum bilgisinin bir vericiden bir alıcı bölgesine kuantum dolaşımı yardımıyla gönderilmesi sürecidir. Bu bir nakil yöntemi değil, bir iletişim şeklidir. Bu teknolojiyle bilgi göndermek ekipmanların mükemmel şekilde hizalanması ve sinyalin doğru bir şekilde alınması önemli olduğu için bir hayli ustalık gerektiriyor. Ancak Amerikan Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nden bilim adamları geçtiğimiz günlerde kuantum ışınlanma alanında hiç denenmemiş bir şaheser geliştirdiler. Araştırmacılar bir fotondan bilgiyi optik kablo aracılığıyla 101 kilometre uzağa taşımayı başardılar. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.