Kategoriler
Otomobil

Otomobilde ‘update’ devri

Akıllı telefonların hayatımızda yoğun rol aldığı son dönemle birlikte teknoloji özürlülerin bile diline yerleşti ‘update’ yani ‘güncelle’ kelimesi. Binlerce lira ödeyip satın aldığınız cep telefonlarınızın yeni modeli çıktığında onda bulunan bazı özelliklere, işletim sistemi ‘update’ edilerek eski cihazınız da sahip oluyor.

Bu teknolojik terim şimdi de otomobil sektörüne girdi. Yazılım güncellemeleriyle otomobillerde bazı hataların ve arızaların giderildiğini biliyoruz. Ancak bu defa daha farklı.

ABD’de üretilen tamamen elektrikli otomobil Tesla S, geçtiğimiz aylarda yapılan güncellemeyle ‘otonom’ yani kendi kendine gitme özelliği kazanmıştı. Tesla, ‘Sumnon’ adını verdiği yeni güncellemesiyle şimdi de otomatik park etme özelliğini kazandı. Yeni yazılım güncellemesi 7.1 versiyonu ile artık içinde olmadan aracınızı garaja veya park yerine otomatik olarak yerleştire biliyorsunuz. Bu özellik tamamen uzaktan kumanda ile kontrol ediliyor.

Tesla ile iş ortağı Homelink’in birlikte geliştirdiği otomatik pilot özelliğinin park ederken ya da içeriden çıkarken garaj kapılarının açılıp kapanmasına imkan tanıyor. Ayrıca kullanıcı, değişik durma mesafeleri ve dar alanlara park etme payı ayarlama gibi uyarlanabilir ayarları da oluşturabiliyor.

Böylece bu özellik sayesinde kullanıcı, uzaktan kumanda otomobile yakın bir noktada duracak ve otomobil kendi kendine park edecek. Bu özellik ile kapıları açılmasının güç olduğu dar alanlarda veya güç doğa koşullarında araca binip-inmek sorun olmaktan çıkacak.

Son yapılan update, kendi kendine parkın yanı sıra güvenliği de göz ardı etmiyor. Yazılım ile otomatik pilotun hızı saatte 8 kilometre ile sınırlandırılmış. (Aydın Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.