Kategoriler
Yaşam

İlkbaharda sofranızdan eksik etmeyin

Mevsiminde yenilen sebze ve meyveler metabolizmanızı destekler. Bu sayede doğru vitamin, mineral ve lif, protein, yağ ile karbonhidrat dengesi sağlığınız için önemlidir. Her mevsimin meyve ve sebzeleri kendi mevsiminde tüketilirse faydası daha çok olur.

İşte ilkbahar mevsiminde tüketeceğiniz ve metabolizmanızı güçlü tutacak yiyecekler:

Turp: İlkbaharın çok yönlü sebzelerinden biri turptur. Araştırmalara göre, turpun suyunu içerseniz metabolik oranınız yükselir. Suyu bol, kalorisi az olan turpu salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Kuşkonmaz: Az kalorili, yüksek besin değerine sahip olan kuşkonmazın pişmiş bir kasesinde sadece 30 kalori vardır. Ancak önerilen günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 73’ünü, K vitamininin yüzde 180’ini ve folat ihtiyacınızın ise yüzde 61’ini karşılar. Ayrıca kuşkonmaz doğal bir idrar söktürücüdür. Vücudunuzdaki aşırı sodyumu atar.

Çilek: Küçücük olmasına rağmen besin değeri yüksektir. Bir kase çiğ çileğin kalorisi 50’nin altındadır ve günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 150’sini karşılar.

Enginar: Lifle dolu bir sebze olan enginar, sindirimi, kan şekerini ve iştahı düzenlemeye yardımcıdır. Yarım kase enginarda 7 gram lif bulunur ve lif uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Bakla: Demir açısından zengin olan bakla mükemmel bir lif kaynağıdır. Demir eksikliğinde metabolizmanız yavaşlar. Ayrıca baklada porsiyon başına 7 gram yağsız, kas yapan protein bulunuyor.

Kayısı: Altın renginde, bal tadında kayısılar demir deposudur. Günde çeyrek kase kuru kayısı ya da 2-3 tane taze kayısı yiyerek demir ihtiyacınızın neredeyse yüzde 20’sini karşılarsınız.

Karahindiba: Karahindiba özellikle A ve K vitamini açısından zengindir. Doğal bir idrar söktürücüdür, şişkinliği ve su tutulmasını hafifletir, iştahı bastırır ve sindirimi düzenler. Bu nedenle bu sebzeyi salatalarınıza eklemelisiniz.

Şeker bezelye: Bu tatlı kıtır sebzeler sizi şişirmeden tok tutar. Bir kasesinde 35 kalori vardır, lif açısından zengindir, şişkinlikle savaşır.

Karalahana: Mevsiminde tüketilen karalahana çok besleyicidir. Kase başına içerdiği 137 miligram ile kalsiyum deposudur. Ayrıca içindeki lifler metabolizmanızı hızlandırır. Kalsiyum vücudunuzun daha fazla yağı metabolize etmesine yardım eder.

Kan portakalı: Bol miktarda C vitaminiyle dolu olduğu bilinen kan portakalı, tatlı şeylere karşı olan iştahınızı doyurur. Kan portakalının suyunu içmek yerine kendini yiyin, çünkü portakaldaki lifler sindirime yardımcı olur. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.