Kategoriler
Otomobil

Yarış pistlerinden gelen 10 otomobil teknolojisi

Otomobil yarışlarını izlemek adrenalinizi en üst seviyererek çıkarırken hem de oldukça eğlenirsiniz. Ayrıca yarış otomobillerinde kullanılan teknoloji de insanı oldukça etkiler. Ancak bu teknoloji seri üretim otomobillerde de uzun yıllardır kullanılıyor.

Otomobil üreticileri gündelik araçlarda kullandığı bir çok materyali ve teknoloji uzun yıllar boyunca yarış pistlerinde test ediyor. Karbon fiber materyaller, seramik frenler, düşük hacimli turbo motorlar gibi bir çok ileri teknoloji bu sayede hayatımıza girdi.

Son yıllarda yarış pistlerinde kullanılan belki sizin aracınızda da bulunan yarış otomobillerden esinlenerek oluşturulan 10 teknolojisiyi keşfedin:

GÜVENLİK

Otomobil yarışı aşırı performansa bağlı olduğu için aşırı güvenlik de gerektirir. Güvenlik teknolojisi seri üretim otomobillerde de çok fazla yer etmiştir. Güvenlik teknolojisinin en önemli parçası sizin bile göremeyeceğiniz bir maddedir. Tüm yarış otomobilleri sürücüyü koruyan bir yapı etrafında inşa edilmiştir. Formula 1 gibi açık pist yarışlarında, otomobilin gövdesi herhangi bir çarpma anında sürücüyü korumak için tasarlanmış güçlü karbon fiberden yapılmıştır.

YENİ MATERYALLER

Yarış otomobilleri çok hafiftir. Yarış ekibi için oldukça hafif arabalar inşa etmek çok önemlidir. Çünkü yarış otomobili tasarımcıları araçlarını daha hızlı yapmak için hafif materyalleri kullanıyorlar. Yarış otomobilleri aşırı baskı altında çalıştırılıyor, bu nedenle otomobillerin içindeki her parçanın oldukça güçlü olması gerekiyor. Yarış otomobillerindeki yüksek teknolojiyle üretilen malzemelerden biri de karbonfiberdir. Formula 1 araçlarının gövdesi tümüyle karbon fiberden yapılıyor. Karbon fiber aşırı derecede hafif ve güçlü bir malzemedir. Artık dekoratif aksesuar olarak bazı seri üretim otomobillerde de karbonfiber kullanılıyor. Çünkü bu malzeme çok hafif ve seri imalat otomobillerde yakıt ekonomisini artırıyor. Bu maddenin günlük otomobillerde kullanılabilmesi için tek problem çok pahalı olması.

Alüminyum da yarış otomobillerinde öncelikle motor gövdesi olarak kullanılan hafif ve güçlü olan bir diğer malzemedir. Bu malzeme de bir süredir seri üretim otomobillerde de kullanılıyor, ancak bazı otomobil üreticileri alüminyumu dış gövde panelleri için de kullanmaya başladı. Alüminyum karbonfiberden ucuz olduğu için alüminyum bileşenler, seri üretim otomobilleri daha hızlı hale getirebiliyor. Çünkü alüminyum da aracı hafifletiyor ve yakıt ekonomisi sağlıyor.

TASARIM

İster NASCAR veya Formula 1 isterse drag yarışları olsun yarış otomobilindeki her parça belirli bir amaca yöneliktir, bu amaç yarış otomobilinin güzel görünmesi değildir. Tasarımcılar öncelikle rüzgar tüneli testlerinde kullanmak ve en aerodinamik şekilleri oluşturmak için bu parçaları kullandılar. Çünkü yarış otomobilleri çok hızlı gidiyor. Mühendisler, araçların yüksek hızlarda yola tutunması, rüzgar sürtünme katsayısını düşürmek için arka ve tampon spoylerleri geliştirildi. Bu aerodinamik bileşenler güzel görünmesinin yanısıra yarış araçların performansını da etkiliyor. Bu nedenle birçok otomobil üreticisi bu bileşenleri seri üretim otomobillere de ekliyor.

ÇİFT EGZANTRİK MİLİ

Motorlar havanın içeri girip dışarı boşaltması için açılıp kapanan valfe sahiptir. Eksantrik mili bu valfleri açar ve kapatır. Eğer motorunuzda çift eksantrik miline sahipseniz, valfler daha hızlı açılıp kapanır. Aracın silindirlerine daha fazla yakıt aktarabilir. Bu sayede otomobil daha fazla performans sunar. Bu tip motor tasarımı ilk olarak 1990’lü yılların başında yarış otomobillerinde ortaya çıktı. Bu tip motorlar günümüzde seri üretim otomobillerde de kullanılan en popüler motorlardan biridir.

MOTOR HAVA GİRİŞİ

Otomobil yarışları nefesinizi kesecek kadar heyecanlıdır. Ancak otomobilin motorunun en iyi performans için rahatça ve kolayca hava almaya ihtiyacı vardır. Motorun içine ne kadar hava girerse, motor o kadar iyi nefes alır. Ayrıca motorun aldığı hava soğuk ise motor en iyi performansı gösterir. Otomobil üreticileri bazı seri üretim performans otomobillerde benzer prensipleri kullanıyorlar.

FRENLER

Mühendisler frenleri olağandışı durumlarda bile otomobili kesin bir şekilde durdurmak için tasarladı. Düz aynalı frenler yarış otomobillerinde 1950’li yıllarda kullanılmaya başlandı. Çünkü bu frenler güçlüydü ve bakımı önceki kampana fren tasarımından daha kolaydı. Seri üretim otomobillerin çoğunda demir düz aynalı fren kullanılırken yarış otomobillerindeki malzemeler daha hafif ve dayanıklı. Birçok yarış otomobilinde karbondan yapılan süper hafif ve güçlü frenler kullanmaya başladılar. Ancak bu sistem seri üretim otomobillerinin maliyetini yükselteceğinden belli başlı pahalı performans otomobillerinin dışında kullanılmıyor.

LASTİKLER

Çoğu sürücü patlayana veya patlama aşamasına gelinceye kadar lastiklerini değiştirmeyi düşünmez. Bu nedenle yüksek performanslı lastik teknolojisi geliştirildi. Bu teknoloji seri üretim otomobillere de aktarılıyor. Yarış otomobillerinin lastiklerinde birçok oluk bulunur. Bu oluklar su, kar ve sulu çamurun tekerleklerinizden akıp gitmesine yardım ediyor. Spor arabalarda da daha az sayıda oluk var. Örneğin, F1 ve NASCAR otomobilleri özel desenlere sahip yumuşak kauçuktan üretilen lastikler kullanıyor. Bu kauçuk tekerler ısınınca yapışkan hale geliyor ve otomobilin yola tutunmasına yardım ediyor. Ancak tek bir yarışta bile otomobiller birkaç set lastik kullanır. Seri üretim otomobiller ise bu teknolojiden yola çıkarak özel sırt desenleri sayesinde daha fazla yol tutuş veya yakıt performansıysa birlikte daha fazla kilometre katetmesi amacıyla tasarlanıyor.

SÜSPANSİYON

Yarış otomobillerindeki süspansiyon sistemi doğrudan seri üretim otomobillere geçen tek özelliktir. Otomobil yarışında, dört tekerleğin de yerle temas etmesi çok önemlidir. Bu otomobili daha stabil hale getirir ve motorun ürettiği tüm güç aracın yol boyunca yere daha sağlam basmasına yardım ediyor. Birçok seri üretim otomobil gibi yarış otomobilleri de bağımsız süspansiyon kullanıyorlar. Bu süspansiyon her tekerleğin diğer tekerleklerin hareketinden etkilenmeden bağımsız şekilde hareketine imkan tanıyor. Formula 1 ve NASCAR yarışlarında kullanılan süspansiyon türlerini birçok seri üretim otomobilde görebilirsiniz.

ANAHTARSIZ ÇALIŞTIRMA

Otomobil yarışlarında saniyelerle yarışıyorsunuz. Sol elindeki kontakla sürücüler otomobili çalıştırıyor ve aynı anda ilk vitese geçiyor. Düğkeye basarak otomobili çalıştırmak anahtarı çevirmekten daha kolay ve hızlıdır. Bu anahtarsız çalıştırma sisteminin çeşitli türleri bulunuyor. Anahtarsız giriş sistemleriyle birleştirilen bu sistem artık birçok seri üretim otomobilde de kullanılıyor.

ŞANZIMAN

Gelişmiş ülkelerde sürücülerin önemli bir bölümü otomatik vitesli otomobil kullanıyor. Yarış otomobilindeki ya da seri üretim otomobillerdeki vitesin amacı aynı, motor gücünü tekerleklere aktarmak. Otomatik vites sürücüden gelen herhangi bir tepki olmaksızın vitesi aracın hızına veya motorun devrine göre değiştirir. Son yıllarda tam otomatik vitesin yanı sıra WRC ve F1 araçları için geliştirilen direksiyondan kumandalı şanzıman bir çok gündelik otomobilde kullanılıyor. (Aydın Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.