Kategoriler
Otomobil

Mercedes robotları bırakıyor, daha fazla insan çalıştıracak

Alman otomotiv devi Mercedes-Benz, S-sınıfı otomobillerin üretiminde bazı robotların kaldırılarak daha fazla insan istihdam edileceğini açıkladı.

Mercedes’in yeni model otomobillerinin kişiselleştirilmesi için opsiyonları artırmasıyla birlikte değişikliklere ayak uyduramayan robotların kullanımı azaltılacak.

MAKİNELER SADECE YARDIMCI OLACAK

Alman üretici sadece lüks S sınıfı için değil, diğer modeller için de üretim bantlarında daha fazla insan çalıştıracak. Yine insanların yanında yer alacak yardımcı makineler ise daha küçük ve hafif olacak.

“GELECEĞİMİZİ GARANTİ ALTINA ALIYORUZ”

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz aylarda bir açıklama yapan Sindelfingen fabrikası üretim şefi Markus Schaefer, robotların otomobillerin bireyselleştirme derecelerinde başarılı olamadıklarını belirterek, “Daha fazla insana iş imkanı sağlayıp tasarruf yapıyoruz ve geleceğimizi garanti altına alıyoruz.” demişti.

YILDA 400 BİN OTOMOBİL ÜRETİYOR

Mercedes’in Sindelfingen fabrikasında yılda 400 binin üzerinde otomobil üretiliyor. Bu süreç insanlarla daha hızlı olabilir. Montaj örneklerini değiştirmek amacıyla robotları yeniden programlamak haftalar alırken, üretici bu işin anlatımını ve uygulanışını insanlarla bir hafta sonunda bitirebiliyor.

HAFİF ROBOTLAR TEST EDİLİYOR

Ancak bu durum çok uzun süreceğe benzemiyor. Mercedes’in yanı sıra BMW ve Audi, insanlarla yan yana çalışmak üzere daha hafif, sensörlerle donatılmış robotları test ediyor.(AYDIN ÖZCANBAZ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.