Kategoriler
Sağlık

Hasta olmamak için sofranızdan eksik etmeyin

Sağlığımızı ve mikroplardan daha iyi korunmak için bağışıklığımızı yükseltecek bir çok gıdalar var. Bu gıdaların arasında yer alan ama çok da fazla popüler olmayan 7 besleyici yiyeceği de mutfağınızda bulundurmayı unutmayın.

İşte bağışıklığınızı destekleyen, ancak sık tüketmediğiniz gıdalar:

Kabak: Kışın rahatlıkla tüketebileceğiiz kabakta bol miktarda lif, C vitamini ve magnezyum bulunuyor. Kilo almak istemeyenler için de kabak ideal bir yiyecek. Çünkü bir kase kabakta sadece 20 kalori bulunuyor. Kabağı diğer sebzelerle karıştırıp türlüsünü yapabilir ya da dolma olarak baharatlarla lezzetlendirip severek tüketebilirsiniz.

Çökelek: Kahvaltıda baharatlarla birlikte tüketebileceğiniz çökeleği böreklerinizde de kullanabilirsiniz. Protein ile kas yapmakta önemli olan kazein içeren çökelekte birçok vitamin de bulunuyor. İnsanların çoğu süt ürünlerindeki yağdan dolayı onları tüketmekten uzak duruyor. Ancak son araştırmalara göre, süt ürünleri tüketimi diyabet, obezite, kanser ve hatta diş çürüğü riskini azaltıyor.

Mercimek: Kalp dostu olan bu yiyeceğin çorbasını yapabilir ya da yeşil olanıyla yemek hazırlayabilirsiniz. Ayrıca humus da yapabilirsiniz. Küçücük yiyeceğin içinde diğer kurubaklagillerden daha fazla protein bulunuyor. Bir tabak mercimekte 15 gram protein var. Ayrıca sizi tok tutan lif de bulunuyor. Düzenli olarak mercimeğin de dahil olduğu kuru baklagiller tüketirseniz kalp hastalığı riskiniz azalıyor.

Sarımsak: Birçok eski kültürde tıbbi amaçlı olarak tüketilen sarımsak depresyondan mide bozukluğuna kadar birçok sorunun tedavisinde kullanılmıştır. Araştırmalara göre, düzenli sarımsak tüketimi kolon, mide, prostat ve pankreas gibi birkaç farklı kanserin görülme riskini düşürüyor. Sarımsaktan daha iyi faydalanmak için sarımsağı doğrayın ve 10 dakika beklettikten sonra tüketmeye başlayın. Böylece içindeki sülfür bileşeni tam olarak aktif hale gelecek. Çorbalarınıza, tencere yemeklerinize, yoğurdunuza sarımsak ekleyebilirsiniz.

Armut: Yaban mersini gibi meyvelerle tropikal meyvelerden daha ucuz olan armut lif, potasyum ile A, C ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir. Armutun tatlısını yapabilir, çiğ olarak tüketebilirsiniz. Ya da diğer meyvelerle birlikte meyve salatası hazırlayabilirsiniz.

Kereviz: Kıtır kıtır olan bu yeşillik K ve C vitamini, folat, potasyum ve lifle doludur. 2013 yılında Illinois Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, kerevizde bulunan 2 tür bileşenin pankreas kanseri hücrelerini öldürdüğü belirlenmiştir.  Bu sebzeyi çorbalarınıza ekleyebilir ve patates ile birlikte tencere yemeği olarak pişirebilirsiniz. Ayrıca çiğ olarak rendeleyip sarımsaklı yoğurtla salatasını hazırlayabilirsiniz.

Hindi: Ete rakip olarak daha çok tavuk eti tüketiliyor. Ancak hindi eti de sağlıklıdır. 85 gramlık bir porsiyon hindi etinde 72 kalorinin yanı sıra bol miktarda selenyum, B vitaminleri ile çinko bulunuyor. İlginç bir şekilde tavuk etinden biraz daha az yağlıdır. Bütün hindi almak zorunda değilsiniz. Hindi göğsünü alıp yemeklerinizde kullanabilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)

 

“Hasta olmamak için sofranızdan eksik etmeyin” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.