Kategoriler
Aktüel galeri

Hiç radyasyon gördünüz mü?

Bu fotoğraftaki havuzun James Bond’un yavaş yavaş içine ineceği ışıyan, radyoaktif havuz olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu yıllık araştırma için açılan İsviçre’deki Mühleberg Nükleer Santrali’nde bulunan bir reaktör çekirdeği ve üzerindeki mavi yansıma ise gözünüzle görebileceğiniz bir radyasyon.

BBC Focus dergisinde yayınlanan habere göre, yakıt çubuğunu çevreleyen mavi renk tonu Cherenkov radyasyonu olarak bilinen olağanüstü olaydan dolayıdır. Nükleer silah ve medikal cihazların yapımında kullanıldıgı belirtilen “Sezyum 137” maddesi gibi nükleer bölünme olayları bozulduğu takdirde yüksek hızda ilerleyen elektronlar yayarlar. Su moleküllerinin içine doğru parçalanıyor. Böylece ışık yayıp enerjik duruma geçiyorlar. Çünkü elektronlar suyun içinde ışıktan daha hızlı yol alıyor. Işık dalgaları süpersonik jetlerin oluşturduğu sonik patlama gibi şok dalgasını bir araya getiriyor. Sonuç olarak da Cherenkov radyasyonu olan parlak mavi ışıma oluşuyor.

Surrey Üniversitesi’nden nükleer fizikçi Profesör Paddy Regan, bu ışımanın yoğunluğunun size kaç tane hızlı parçacığın ışık yaydığını anlattığını belirtti. Ayrıca radyoaktif bölünmenin yakıtın içinde ne kadar materyal parçaladığını ifade ediyor. (Vasfiye Özcanbaz)

“Hiç radyasyon gördünüz mü?” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.