Kategoriler
Yaşam

Rahat bir uyku için bunları yapın

Sağlıklı insanlar kendini iyi hissetmenin yaşamsal bir parçasının uyku olduğunu bilirler. Geceleri daha rahat ve deliksiz bir uyku için gün içinde yaptıklarınıza dikkat etmelisiniz.

İşte uykunuzun gelmesine yardımcı olan yatmadan önce yapabileceğiniz alışkanlıklar:

Su için: Akşam yemeğinden sonra çay, kahve gibi içinde kafein oranı yüksek içecekler içerseniz sık sık lavaboya gitmek için uyanırsınız. Çünkü bu içecekler idrar söktürür. Bu nedenle rahat bir gece uykusu için yatmadan su için.

Dişlerinizi fırçalayın: Amerikan Dişhekimliği Derneği dişlerinizi günde 2 kez fırçalamanızı öneriyor. Fırçalamazsanız plak ve bakteriler çok hızlı oluşur ve nefesinizin kokmasına yol açar ve ağız sağlığınız tehlikeye girer.

Egzersiz yapın: Uyumak için terleyin. Egzersiz sadece sağlığınız ve duruşunuz için değil daha iyi bir gece uykusu için de önemlidir. Yatmadan önce hafif egzersizler bulup deneyin.

Elektronik cihazlardan uzak durun: Cep telefonu, laptop ve televizyonlardan yayılan mavi ışık uyku döngümüzü kesintiye uğratıyor. Yatarken cep telefonunuzu başka bir odada bırakın ve sıradan alarmlı saatinizi kurarak yatın.

Dikkatli yemek: Eskiden yatmadan önce yemek yemenin sizin için iyi olmayacağı söylenirdi. Ancak, bu ne yediğinize göre değişiyor. Yatmadan önce yenen bazı gıdalar kan şekerinizi düzenlemeye yardım ediyor ve uyumanızı kolaylaştırıyor. Biraz kivi yiyebilirsiniz. Araştırmalara göre, meyve uyku kalitenizi destekliyor.

Makul bir saatte yatmak: İyi bir gece uykusu çekmek istiyorsanız yatağa uykunuzu alacağınız saatte gidin, geç yatıp uykusuz kalmayın ya da erken yatıp yatağın içinde dönüp durmayın.

Gün içinde şekerlemelerden uzak durun: Uyku sorunu yaşamamak için öğleden sonra yatıp uyumayın. Bu saatlerde şekerleme yapmak gün boyunca sizi dinç tutsa da geceleri uyumanızı zorlaştırır.

Yazı yazın: Araştırmalar birşeyler yazmanın stresi aldığını ve zihninizi temizlemeye yardım ettiğini gösteriyor. Sadece bu da değil, yazı yazmanın zihninizi destekleyen gücü bulunuyor. Uzmanlar da uykuya yardımcı olarak yazı yazmanızı öneriyor.

Duş: Vücut sıcaklığı uykunun düzenlenmesinde gereklidir. Gece duş almak uykuya dalma sürecine yardım eder. Ilık suyun gücü düşürme etkisi vardır, gevşemenize yardımcı olur ve uyku kalitenizi iyileştirir. (Vasfiye Özcanbaz)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.