Kategoriler
Yaşam

Sakalın faydaları da olduğunu biliyor muydunuz?

Sakalda bulunan bir bakterinin enfeksiyon ve hastalıklarla savaşan bir antibiyotik ürettiği belirlendi. Hastane kaynaklı enfeksiyonların hastane ölümleri ile hastalıkların en büyük nedeni olduğu biliniyor. Eller, beyaz önlükler, kravatlar ve tüm ekipmanlara bu enfeksiyon bulaşabilirken sakallardan neden bulaşmasın?

Ancak araştırmacılar şaşırtıcı bir şekilde sakalsız olan çalışanların yüzlerinde, sakallılardan daha fazla zararlı bakteri taşıdığını açıkladı.

“Journal of Hospital Infection” adlı dergide yayınlanan araştırmada, sakallı ve sakalsız 408 sağlık personelinin yüzünden örnek alındı ve sakal bırakmak için iyi bir neden tespit edildi.

Yapılan araştırmada, sakalsız grubun yüzünde MRSA gibi antibiyotiğe dirençli bakterilerin 3 kat daha fazla bulunduğu görüldü. MRSA, hastane kaynaklı enfeksiyonların en yaygın olanı ve en fazla endişe veren türüdür. Çünkü bu enfeksiyon mevcut olan birçok antibiyotiğe karşı dirençlidir.

Araştırmacılar, sakalların enfeksiyonlarla savaştığını; sakal tıraşının da aynı zamanda ciltte mikro aşınmaya yol açabileceğini ve böylece bakterilerin kümelenip çoğalmasına neden olduğunu açıkladı.

SAKALDA 100’ÜN ÜZERİNDE FARKLI BAKTERİ YETİŞTİRDİ

Öte yandan College London Üniversitesi’nde görevli Dr. Adam Roberts, sakalda 100’ün üzerinde farklı bakteri yetiştirmeyi başardı.

Bu bakterilerden biri de ince bağırsakta yaygın olarak bulunuyor. Ancak bunlar dışkılardan gelmiyor. Bu bulgular çok normal ve endişelenmeyi gerektirmiyor. Daha ilginci ise çalışmayı yapan bilim adamı bakteri üretme tabağında bir şeyin diğer bakterileri öldürdüğünü fark etti.

Araştırmasını derinleştiren Roberts, bu duruma sebep olan şeyin Staphylococcus Epidermidis adlı bakterinin parçası olduğunu teşhis etti. Bunları idrar yolu enfeksiyonlarına yol açan ilaca dirençli E.coli’nin formuna karşı test eden Dr. Roberts, bakterilerin E.coli’leri öldürdüğünü gördü.

Sakallarda bulunan yararlı bakterinin yanı sıra Adam Roberts’in ekibi geçtiğimiz günlerde diğer yüzeyleri saran bakterileri durduran birleşim karşıtı moleküller izole etti. Ekip bu molekülleri diş macunu ve ağız yıkama sularına ekleyerek diş minesinden bulaşan bakterileri durdurmayı da planlıyor.

Yeni bir antibiyotiği test etmek çok pahalı. Aynı zamanda yüksek bir hata oranı bulunuyor. Antibiyotiğe karşı dirençli bakteriler sebebiyle her yıl en az 700 bin kişi ölüyor. Bu rakamın 2050 yılına kadar 10 milyona yükselmesi tahmin ediliyor. (Vasfiye Özcanbaz)

“Sakalın faydaları da olduğunu biliyor muydunuz?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.