Kategoriler
Yaşam

Bakım yaparken cildinize zarar vermeyin

Çevrenizden duyduğunuz güzellik önerileri bazen istemediğiniz sonuçlara yol açabilir. Cildinizin güzelliği için deneyeceğiniz yöntemler cildinizin zarar görmesine yol açabilir.

İşte görmezden gelmemeniz ve ciddiye almamanız gereken cildiniz için zararlı olabilecek güzellik önerileri:

Limon: Cildinizin parlak olması ve hatta lekelerden kurtulmak için limon suyu kullanmak zararlıdır. Çünkü limondaki asitler uzun süreli kullanımda cildinize hasar verir. Sadece cildinizi kurutmaz, bunun yanında cildinizdeki sağlıklı yağların soyulmasına neden olur. Böylece cildiniz tahriş olur.

Yağlı cildinizi nemlendirmeyin: Sağlıklı yağlar aşındırıcı cilt tedavileri ve temizleyiciler nedeniyle kolayca akar. Cildinizi kuru hissettiğinizde cildiniz gerçekte daha fazla yağ salgılıyordur. Yağlı cildi kontrol etmenin en iyi yolu hafif bir yüz losyonuna daha fazla nemlendirici eklemektir.

Saçınızı fazla fırçalamak: Aşırı fırçalama saçınızdaki sağlıklı yağların soyulmasına neden olur, saçlarınız daha çok kıvrılır ve kırılgan olur. Kıvırcık saçlı kişiler fırçalardan uzak durmak ister, bunun yerine geniş dişli tarak ve parmaklarını tercih ederler.

Cildinizi her temizlediğinizde peeling yapmak: Hafif peeling cildinizin parlak görünmesini sağlar, fakat bunu her gün yapmamalısınız. Aşırı peeling cildinizde gözle görünmeyecek yaralara neden olur, böylece cildiniz hassaslaşır, kurur ve tahriş olur.

Sivilcelerinizi patlatmak: Bu alışkanlıktan vazgeçmez çok zordur. Fakat sivilcelerinizi akne kremiyle tedavi etmek ya da yaralarınızı kirden uzak tutmak en iyisidir.

Makyaj fırçasının bakımını ihmal etmek: Makyaj fırçaları çok kullanıldıkları için sık sık temizlenmesi gerekir. Uzun süreli kullanımdan sonra bakteri ve yağlar yüzünüze, gözünüze yapışır. Fırça temizleyici ya da şampuanla fırçanızı temizleyebilirsiniz.

Temizleyici yerine makyaj mendilleri kullanma: Makyaj temizleme mendilleri, temizlemeye üşendiğiniz zamanlar size iyi gelebilir. Fakat yüzünüzü sildikten sonra durulamadan kimyasal temizleyiciler kullanmayın. Kuru ve hassas cilde sahip olanlar, temizleme mendili kullandıklarında ciltleri tahriş olabilir.

Fondötenin yüzünüze ve boynunuza uymaması: Birçok insan fondöten alırken elinin üzerinde test eder. Fakat yüzünüzün ve boynunuzun rengi vücudunuzun diğer bölümlerinden farklıdır. Bu nedenle fondöten alırken yüzünüzde ve boynunuzda deneyin.

Her şeyi kendiniz yapmaya çalışmayın: Kuru şampuan gibi bazı kendi yaptığınız ürünler daha doğaldır ve tasarruf etmiş olursunuz. Ancak kimyasallarından uzak kalmak istiyorsanız, uygun fiyatta doğal ürünler de bulabilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.