Kategoriler
Aktüel

Bu kareyi çekebilmek için 6 yıl uğraştı

Yalıçapkını kuşunun etrafa tek bir su damlası bile sıçratmadan suya dalışını görüntüleyebilmek 6 yıl uğraşarak toplam 720 bin kez deklanşöre bastı.

2009 yılından bu yana vahşi yaşam fotoğrafçılığıyla uğraşan Alan McFadyen, 6 yıl uğraştıktan sonra bu mükemmel kareyi çekebildi. Sayabildiği kadarıyla yalıçapkını kuşunun tek bir su damlası bile sıçratmadan suya dalışını görüntüleyebilmek için 4 bin 200 saat boyunca 720 bin kez deklanşöre bastı.

Fotoğrafı çektiği yere sık sık gittiğini ve her seferinde 600 fotoğraf çektiğini onlardan hiçbirinin iyi fotoğraf olmadığını söyleyen McFadyen, geri dönüp tek bir kare için çektiği binlerce fotoğrafa bakınca bunu elde ermek için ne kadar çok uğraştığını anladığını belirtti.

Doğa ve vahşi yaşam tutkusunu büyükbabasından aldığını belirten McFadyen, küçükken büyükbabasının kendisini yalıçapkını yuvalarına götürdüğünü, bu sebeple de fotoğraf çekmeye başladığında yalıçapkınlarını fotoğraflamak için aynı noktaya dödüğünü belirtti. Fotoğrafçı çektiği kareyle ilgili olarak da “Mükemmel dalışı fotoğrafladığım bu kare için sadece benim doğru yerde olmam değil, şanslı bir fotoğraftı ve aynı zamanda kuş için de mükemmel bir dalıştı.” dedi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.