Kategoriler
Sağlık

Çocuklarınız için en sağlıklı yiyecekler

Çocuklarınızı sevmedikleri yemekleri yeme ya da tabaklarındakini bitirme konusunda zorlamamalısınız. Çocukların yemeyi sevdiği birçok sağlıklı yiyecek vardır. Çocuklar sosis, pizza, kızarmış patates, nugget gibi bol kalorili ve yağlı yiyecekleri sevseler de çocuklarınıza kalsiyum, demir ile diğer vitamin ve mineraller içeren sağlıklı yiyeceklerle beslemelisiniz.

İşte çocuklarınızın sevebileceği sağlıklı yiyecekler:

Süt: Genellikle bebek ve okul öncesi çocukların yeterince süt içmediği düşünülür. Ancak yaş büyüdükçe çocuklar daha az süt içmeye başlar. Çünkü evde süt yerine meyve suyu, meyveli içecekler ve gazlı içecekler de bulunuyor, çocuklar bunlara yöneliyor.
Süt iyi bir kalsiyum, D vitamini ve protein kaynağıdır. Süt alerjisi olmayan her çocuğun süt içmesi gereklidir. Çocuklar yaşına göre 2-4 bardak süt içmelidir.

Elma: Birçok meyve gibi elma da harika bir atıştırmalıktır. Sulu ve tatlıdır, C vitamini içerir, kalorisi düşüktür. Soyulmamış bütün bir elmada 5 gram lif bulunuyor. Elmanın besleyici değeri yüksektir. Elmanın kabuğunu soyunca içindeki lifin yarısı gider.

Yoğurt: Yoğurt özellikle süt içmeyen çocuklar için sağlıklı bir yiyecektir. İyi bir kalsiyum kaynağı olan yoğurdun sade ve doğal olanını tüketin, şekerli olandan uzak durun. Şekersiz, probiyotikli yoğurdu tercih edin.

Ton balığı: Balık sağlıklı bir yiyecek olabilir. Ton balığı birçok çocuğun seveceği sağlıklı bir balıktır. Fakat içerisindeki civa nedeniyle ton balığı tüketiminde makul olunmalı, aşırıya kaçılmamalı. Çocuklar haftada 2 porsiyon ton balığı yiyebilir. İyi bir protein kaynağı olan ton balığında omega-3 yağ asitleri ile birçok vitamin ve mineral bulunuyor.

Kahvaltılık gevrek: Şekerli gevrekler sağlıklı bir kahvaltı değildir. Fakat diğer tam tahıllı, kalsiyumla güçlendirilmiş ve lif eklenmiş gevrekleri kahvaltıda çocuklarınıza verebilirsiniz. Ayrıca bu gevreğin içine doğranmış muz veya çilek gibi sevdiği meyvelerden ekleyebilirsiniz.

Yumurta: İyi bir protein kaynağı olan yumurta biraz demir ve birçok diğer vitamin ile mineral içerir. Yumurta kolesterol içerir, bu nedenle 2 günde bir çocuklarınıza yedirebilirsiniz.

Sebze: Sebzeler çocukların yiyeceği sağlıklı yiyeceklerdendir. Ancak çocuklarınızı Brüksel lahanası, brokoli ve ıspanak yemeleri için zorlayamazsınız. Bunlardan başka pişmiş havuç, bezelye, mısır be fırında patates gibi çocukların severek yiyeceği birçok sebze var.

Yulaf ezmesi: Bebeklikte sık tüketilen yulaf ezmesi çocuklar büyüdükçe daha az tüketirler. Ama siz çocuğunuza yulaf ezmesini kurabiye ve ekmek yaparak ya da meyvelerle karıştırarak sevmesini sağlayabilirsiniz.

Ay çekirdeği: Çocuklar için ay çekirdeği yemek kötü bir alışkanlık gibi görünse de ay çekirdeği çocukların severek yedikleri sağlıklı bir yiyecektir. Lif açısından zengin olan ay çekirdeği iyi bir demir kaynağıdır. Ayrıca içerisinde bol miktarda E vitamini, magnezyum, fosfor, çinko ve folat bulunur. Çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar açısından zengin olmasına rağmen bu yağlar faydalıdır. Doymuş yağ oranı düşüktür.

Humus: Bu kalp dostu gıdayı içine nohut ya da kurufasulye olduğunu söylemezseniz çocuklar da severek yer. Lif, karmaşık karbonhidrat, proteinden oluşan humusu kalp dostu zeytinyağı ile süsleyin. Yanında havuçla ya da sandviçlerinin ve dürümlerinin arasında mayonez yerine kullanabilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.