Kategoriler
Yaşam

Çocuklarınızla mutlu yolculuğun yolları

Gezmek için okulların tatile girmesini fırsat bilen ailelerin kabuslarından biridir sürekli ağlayan, sızlayan bir çocukla seyahat etmek. Ancak, doğru ekipmanlar ve biraz planlamayla uçak, otobüs veya otomobilde yolculuğun büyük bir kısmını mutlu ve huzurlu bir şekilde geçirebilirsiniz.

İşte karayolunda ya da havada çocuğunuzla sessiz bir yolculuk yapmanın yolları:

Ödül aslında çocukları kontrol altında tutmanın tartışmalı bir yoludur. Bazıları bunu kullanır, bazısı ise bu yola sık sık başvururlar. Çocuğunuza önereceğiniz teklifi istemediğiniz davranışa başlamadan önce söylemelisiniz. En iyisi uçağa ya da otomobile binmeden önce anlaşma yağın. Eğer araçta sessiz durursa ödüllendirin, bağırıp çağırdıktan sonra sustuğu için değil.

Uyku saatine dikkat edin: Uyumadıklarında çocuklar sessiz olmakta zorlanır. Yolculuğu uyku saatlerine denk getirmeye çalışın. Otomobilinizle yola çıkacaksanız mümkünse gece yolculuk yapın, çocuğunuzun uyuması daha rahat olur.

Çocuğun enerjisini hafifletin: Çocuklar enerji topudur. Enerjileri bir yere hapsedilince sonunda çığlık, bağırma ve ağlama şeklinde enerji boşalması ortaya çıkar. Bu nedenle herhangi bir taşıta binmeden önce enerjisini atmasını sağlayın. Örneğin, sabah 10’da yola çıkacaksanız saat 9’da yol üzerindeki bir parkta çocuğunuzun oynayıp, yorulmasını ve enerjisini atmasını bekleyin. Böylece yolda sessiz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Doğru yemekler yedirin: Yolculuk öncesinde çocuklarınıza enerji veren içecekler ve karbonhidrat tüketmesine izin vermeyin. Uykusunu getirecek protein ve süt gibi gıdaları tercih edin. Bunlar çocuğunuz sakinleştirir, uyumasına yardım eder.

Emzik: Çocuğunuz küçükse oyalanması için emzik verebilirsiniz. Emzikle yatıştırılan çocuklar sessiz olur. Yolculuk sırasında yanınızda birkaç tane emzik bulundurun ve akıllı bir şekilde kullanın. Özellikle uçak yolculuğunda kalkış ve iniş sırasında emzik çocuğunuzu basınç değişikliğinden korur ve kulak ağrısını engeller. Ayrıca uyumasına da yardımcı olur.

Oyun oynayın: Çocuklar her yerde ve koşulda oyun oynamayı severler. Yolculuk sırasında çizim yapamazlar. Bu nedenle az ses çıkaran oyunların listesini yapın. Örneğin, otomobilde yanınızdan geçen kırmızı otomobilleri ya da gözlük takan sürücüleri bulmasını isteyin.

Şarkı söyleyin: Sessizliğin sesinden daha iyidir şarkı söylemek. Şarkı söyleyen, gülen ve kitap okuyan çocuğun sesi ağlayan, bağıran çocuktan daha eğlencelidir. Uçakta da çevrenizdeki insanları rahatsız etmeden şarkı fısıldamak da işe yarar. Anne ve babalar da şarkıya katılınca çocuk için daha eğlenceli olur.

Yeni oyuncak alın: Yola çıkmadan önce çocuğunuza yeni bir oyuncak, oyun alarak yolculuk boyunca tüm ilgisini onun üzerine çekmesini sağlayabilirsiniz. Yola çıkarken sevdiği oyuncakların içine en az bir tane de yeni oyuncak eklerseniz, çocuğunuz sessiz bir şekilde yeni gördüğü oyuncağı keşfetmekle ilgilenecektir.

Teknolojinin avantajlarından faydalanın: Normal şartlarda anne-babalar çocuklarının televizyon önünde ya da bilgisayar başında vakit geçirmesini istemezler. Ancak uçak ya da otomobil yolculuğu sırasında tablet, DVD izlemek gibi teknoloji ürünleri çocuğunuzun eğlenceli vakit geçirmesini sağlarken siz de sessiz bir yolculuk yaparsınız.

Tüm bu aldığınız önlemlere ve yöntemlere rağmen çocuğunuz yine de yolculuk sırasında ağlayıp çığlıklar atıyorsa, bir süreliğine uçak yolculuğunuzu erteleyin. Kendi otomobilinizde başkalarını rahatsız etmeden yolculuk yapabilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.