Kategoriler
Aktüel

Düşündüğünüzden daha zekiler

Yeryüzündeki bazı hayvanların zeka seviyesinin diğerlerinden daha yüksek olduğu bilinen bir gerçek. Zekaları sayesinde bu hayvanlar doğal ortamlarında alet kullanabiliyor, insanların verdiği komutları yerine getiriyor ve hatta iletişim bile kurabiliyorlar.

İşte o hayvanlar:

Şempanze: En akıllı hayvanlar listesinin başındaki diğer maymun şempanzedir. Bu hayvanın etkileyici zeka yeteneği insanları uzun süre büyülemiştir. Bu hayvanlar alet yapar ve kullanabilir, toplu olarak avlanırlar ve iler sorun çözme yeteneğine sahiptir. Ayrıca şempanzeler insanlarla iletişim kurmak için işaret dilini öğrenebilir ve birkaç yıl görmeseler bile işaretlerin ne olduğunu hatırlayabilir. Fakat şempanzelerin en şaşırtıcı özelliği nesneler için semboller kullanmaları ve karmaşık bir fikri iletmek için bu sembolleri bir araya getirmeleridir. Aralarında güçlü bağlar kurarlar ve hiyerarşik yapıya uyarlar.

Yunus: Yunuslar dünyadaki diğer canlılardan daha akıllıdır ve son derece sosyahl hayvanlardır. Yunuslar insanların yeni yeni çözmeye başladıkları karmaşık bir dile sahiptir. Doğal ortamlarında alet kullanabiliyorlar ve insan eğiticileri tarafından verilen bir dizi davranış komutunu rahatça öğreniyorlar. Dünyadaki diğer akıllı hayvanlar gibi yunuslar da birkaç yıl bebekleriyle birlikte kalıp yeteneklerini, oyunlarını onlara öğretir.

Orangutan: Bu büyük maymunlar insanlardan sonra en akıllı canlı olarak bilinir. Büyük maymunların zeka kapasitesini inkar etmek zordur. Orangutanların vahşi doğada alet kullandıkları gözlenmiştir. Dağınık gruplar halinde yaşayan orangutanlar güçlü sosyal bağlar kurarlar. Dişiler yavrularıyla birkaç yıl bir arada kalır ve onlara ormanda hayatta kalmak için ihtiyaçları olan her şeyi öğretirler.

Fil: Popüler inancın tam tersine, filler büyük kulakları ve güçlü hafızalarıyla bilinirler. Gerçekte filler oldukça zariftir, kültürlüdür ve meraklıdır. Yiyeceklerini temizlerler ve vahşi doğada çeşitli şekillerde aletler kullanırlar. Esaret altında ise insanların komutlarını yerine getirirler. Ayrıca filler grubundaki diğer üyelere ve türlere karşı aşırı derecede şefkatlidir ve empati kurabilir.

Karga: Şehir bölgesinde yaşayan kargaların ağaçlardan kabuklu kuruyemiş topladıkları ve kabuklarını kırmak için otomobillerin üzerinden geçmesi amacıyla caddelere attıkları biliniyor. Sonra ışıklar yanıp otomobiller durana kadar sabırla bekliyor ve atıştırmalığını afiyetle yiyor. Bazı bilim adamları kargaların orangutan, şempanzelerden daha akıllı olduklarına inanıyorlar.

Sincap: Bu hayvanların inadı ve kusursuz hafızaları sincapları bahçelerin güçlü düşmanları yapıyor. Sincapların çoğu hayatta kalmalarına yardımcı olacak bir dizi etkili strateji ve entrika sergileyebiliyor. Bu akıllı hayvanlar doğası gereği orman hayvanı, ancak kuş yemlerini, bahçelerdeki çiçekleri ve yerde bulduğu gıdaları yiyerek insanlar arasında yaşamaya uyum sağlamıştır. Kıtlık zamanları için yiyecekleri depolayabiliyor. Aylar sonra sakladığı yerden çıkarıp yiyor.

Güvercin: İnsanların çoğu güvercinlerin sıkıcı ve zararlı olduğunu düşünse de her yerde bol miktarda görülen bu kuşlar çok akıllıdır. Çünkü güvercinler sayısız bilimsel deneyin konusu olmuştur. Yıllar geçse de güvercinler yüzlerce görüntüyü hatırlayabilir. Aynada kendilerini tanır, güvercinlere seri hareketler öğretilebilir, iki nesne arasındaki ince noktaların ayrımını yapabilir.

Ahtapot: Denizdeki akıllı hayvanlar arasında ahtapot da yer alır. Bu hayvanın anlayışı zayıftır, fakat bilim adamları ahtapotun yeni ve etkileyici yeteneklerini keşfetmeye devam ediyorlar. Ahtapotlar oyun oynayabiliyor, problem çözebiliyor, labirentte yolunu bulabiliyor ve kısa süreli hafızaları çok iyidir.

Sıçan: Akıllı hayvanlardan biri de sıçandır. Batı kültüründe çok kötülenen bu hayvanın zeka seviyesi yüksektir. Sıklıkla araştırmalarda kullanılan laboratuvar fareleri deneylerde kısayolları, boşlukları ve kaçış yollarını bulur. Çin kültüründe ise sıçan kurnazlığı ve becerisi nedeniyle saygı görür. Antarktika hariç her kıtada sıçanlar başarılı bir şekilde sömürgeleşmişlerdir. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.